Ciekawe strony

#TheMuBa - Borys Szyc otwiera teatr w internecie!

Grzegorz Ułan
#TheMuBa - Borys Szyc otwiera teatr w internecie!
11

Tego jeszcze nie grali, teatr w internecie - wiem, co pomyślicie w pierwszej chwili, co to za pomysł, gdzie ten klimat gmachu teatru, widowni, sceny…? Też tak pomyślałem, ale później dałem temu pomysłowi szansę i po chwili stwierdziłem, że to ma sens.

Borys Szyc w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem, którego zresztą przekonał do tego przedsięwzięcia, zdradził, że spędził na deskach teatru niemal pół życia. Zna więc to środowisko bardzo dobrze i naturalnym wydawało mu się przeniesienie go, choć w części do internetu.

Borys Szyc:

Teatr online chodzi mi po głowie od kilku lat. Znam środowisko teatralne od podszewki, potrzeby widzów, nie tylko w Polsce, ale i Polonii za granicą, to była tylko kwestia czasu. Dzisiaj marzenia o wyjściu z teatrem w nowe czasy, do jak najszerszej publiczności, stają się faktem.

Borys Szyc, jest pomysłodawcą projektu, przekonał do niego również Jarosława Kuźniara oraz inwestora i miłośnika sztuki Marka Maślankę i tak powstał #TheMuBa (theatre music ballet). Teatr online dostępny już jest pod adresem themuba.com. Będziecie mogli tam wykupywać i oglądać na żywo spektakle teatralne, koncerty czy przedstawienia baletowe, a premierowe przedstawienie będzie miało miejsce 12 października o 19:00 i będą to „Inne rozkosze” odgrywane w Teatrze Stu w Krakowie.

Jarosław Kuźniar:

Środowisko startupowe, w którym na co dzień pracuję, stwarza nieograniczone pole do współpracy. Regularne burze mózgów, doprecyzowywanie szczegółów praw autorskich, budowanie zespołu współpracowników, a przede wszystkim pozyskiwanie teatrów do współpracy i budowanie programu to tylko jedne z wielu zadań, którymi zajmowaliśmy się od kilku miesięcy.

Co jeszcze w tym roku będzie możliwe do obejrzenia w #TheMuBa?

  • Wspomniane już „Inne Rozkosze”, spektakl transmitowany z Teatru Stu w Krakowie.

  • Koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, zarejestrowany w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

  • „Ucho, gardło, nóż” na żywo z Teatru Polonia Krystyny Jandy w Warszawie.

Jak to technicznie będzie wyglądało? Transmisje będzie można oglądać na żywo w internecie na komputerach, smartfonach czy tabletach, wkrótce ma być też udostępniona aplikacja dla smartTV. Cena dostępu do pojedynczego przedstawienia ustalona została na 19,90 zł. Kupując taki e-bilet uzyskamy dostęp do spektaklu na żywo lub do otworzenia przez kolejny weekend, a zalogowani widzowie w bonusie dostaną dodatkowe materiały zza kulis teatru czy wywiady z aktorami.

Co z jakością transmisji? Wspomniana rozmowa Borysa Szyca z Jarosławem Kużniarem (dostępna jest dla wszystkich po zalogowaniu) nagrana została w rozdzielczości 1080p, czyli mamy tu FullHD.

Przedstawienia czy koncerty będą relacjonowane z kilku kamer ustawionych wokół sceny, więc wrażenia i doświadczenia podobne jak dla widzów z pierwszych rzędów na widowni.

Czy aby na pewno doświadczenia podobne? Na pewno zbraknie tego klimatu znanego z wnętrz teatrów, niemniej pomyślałem o tych miłośnikach teatru, którzy nie mają dostępu do niego na co dzień, mieszkają daleko o większych miastach, ale i też nie stać ich na podróż czy zakup biletu, które do najtańszych nie należą. Nie zapominajmy też o Polakach mieszkających za granicą czy osobach niepełnosprawnych, które mają ograniczone możliwości przemieszczania się. Wszyscy oni, dzięki #TheMuBa uzyskają w miarę tanią możliwość obejrzenia sztuki czy koncertu z poziomu komputera czy urządzenia mobilnego. Jak dla mnie świetny pomysł - myślę, że skazany na sukces.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu