Seriale

Trochę nauki, trochę rozrywki. Oto najlepsze seriale historyczne

Konrad Kozłowski
Trochę nauki, trochę rozrywki. Oto najlepsze seriale historyczne
25

Jakie są najlepsze seriale historyczne? Tych na całe szczęście nie brakuje i jest w czym wybierać, a poniżej znajdziecie listę tytułów, które trzeba po prostu sprawdzić. Wśród nich są też angielskie seriale historyczne.

Rodzina Borgiów

Liczący trzy sezony serial stacji Showtime skupia się na postaci Rodrigo Borgia (Jeremy Irons) - polityka i kardynała, który pod koniec XV wieku został papieżem Aleksandrem VI. Wykorzystując swoją pozycję postanawia uczynić całą swoją rodzinę najpotężniejszą w regionie i zmaga się z licznymi sposkami. Serial oparto na historii rodu Borgiów.

Marco Polo

John Fusco przygotował dla Netflix jedną z ciekawszych propozycji historycznych w ofercie serwisu. Ten serial z 2016 roku opowiada o podróżach Marco Polo z okresu XIII-wiecznych Chin, przedstawiając walkę imperiów o wpływy, polityczne intrygi oraz obyczajowe skandale. Zrealizowane z rozmachem dwa sezony serialu rozdziela odcinek specjalny. Jest to naprawdę dobry serial historyczny, któremu warto poświęcić czas.

Dynastia Tudorów

Koprodukcja brytyjskiej BBC i amerykańskiej Showtime przenosi nas w czasy panowania Henryka VIII w Anglii. W sumie powstały cztery sezony serialu, który ukazuje życie na dworze króla Anglii pełne intryg, konfliktów i zdrad. Ponadto dzięki Dynastii Tudorów możemy poznać tło powstania Kościoła anglikańskiego, powody i kulisy napiętych stosunków między krajami europejskimi z tamtego okresu.

Wikingowie

Kanał History nie kojarzy nam się w pierwszej kolejności z produkcjami fabularnymi, ale Wikingowie byli dla stacji prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Miejscem akcji jest Skandynawia pod koniec VII wieku. Głównym bohaterem jest wiking Ragnar Lodbrok, który nie zgadza się z polityką Haraldsona będącego lokalnym jarlem. Wkrótce Ragnar zacznie mu zagrażać, by stoczyć z nim pojedynek o panowanie.

Szpiedzy z Waszyngtonu

Jeden z mniej znanych w Polsce seriali, który świetnie ukazuje czasy walki niepodległości Ameryki. Produkcję oparto na  książce "Washington's Spies: The Story of America's First Spy Ring" i przygotowano w sumie cztery sezony. Akcja skupia się na farmerze Abe Woodhullu, który z najbliższymi stworzył Culper Ring - organizację szpiegowską, która miała duże znaczenie dla suwerenności Stanów Zjednoczonych.

Polecamy: Najlepsze 10 dokumentów na Netflix

Templariusze

Wciąż nadawany serial stacji History przedstawiający działalność zakonu Templariuszy. Akcja serialu rozpoczyna się w momencie zaginięcia świętego Graala, którego poszukiwania rozpoczyna Rycerz Landry stawiając na szali własne życie.

The Crown

Najdroższy kostiumowy serial Netfliksa, dzięki któremu możemy śledzić losy brytyjskiej królewskiej rodziny. Jej historię oglądamy od momentu rozpoczęcia panowania królowej Elżbiety II, w którą wcielą się kolejne aktorki.  Każdy z sezonów skupia się na innym okresie. Obecnie wyczekujemy premiery 3. serii, w której zobaczymy Olivię Colman właśnie jako Elżbietę II - jest to efektem dużego skoku w czasie względem 2. sezonu. Debiut nowej serii ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Rzym

Produkcja HBO i BBC z 2005 roku liczy dwa sezony, choć pierwotne plany opiewały na sezonów pięć. Akcja serialu rozgrywa się na przełomie istnienia Republiki rzymskiej i Cesarstwa rzymskiego po zakończeniu wojny w Galii i dojściu Cezara do władzy. Jako główni bohaterowie występują tu Lucjusz Vorenus i Tytus Pullo. Serial pozwala poznać obyczaje i codzienne życie z Rzymu z tamtego okresu.

Kompania braci

Mimo, że serial ten liczy już blisko 18 lat, to cały czas wymieniany jest jako jedna z najważniejszych telewizyjnych produkcji w ogóle. Dziesięcioodcinkowa seria przedstawia historię kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych w okresie II wojny światowej. Jej losy śledzimy od początków szkolenia po moment upadku Trzeciej Rzeszy, a całość oparto na książce Stephena Ambrose'a o tym samym tytule.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu