nowości na Netflix
10

Najlepsze 10 dokumentów na Netflix- od dopingu, przez politykę i muzykę, po kosmos

Netflix to nie tylko filmy i seriale, ale również całe mnóstwo świetnych dokumentów. Wśród nich nie brakuje historii, w które trudno Wam będzie uwierzyć, a jednak naprawdę miały one miejsce. W zestawieniu uwzględniliśmy także serie popularno-naukowe, dzięki którym zdobędziecie trochę wiedzy i zobaczycie między innymi piękne zakątki naszej planety. 

Bobby Kennedy na prezydenta

Wybaczcie, że to zestawienie otworzę bardzo subiektywnym wyborem, ale ten czteroczęściowy dokument ukazał się na Netflix pod koniec kwietnia i wciąż nie mogę się po nim otrząsnąć. Klan Kennedych i lata ’60 to zdecydowanie jeden z najciekawszych punktów historii Stanów Zjednoczonych, a jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji poznać go z tak bliska. Dokument przygotowany na zlecenie Netflix opiera się przede wszystkim na nagraniach archiwalnych. Narracja prowadzona jest przez osoby współpracujące z ówczesnym prokuratorem generalnym, a późniejszym kandydatem na prezydenta – RFK. Materiał prezentuje kulisy burzliwego okresu (konflikt z Kubą, wojna w Wietnamie), pokazuje jak działała i nadal działa polityka.

Ikar

Jedna z perełek na Netlix, a w dodatku już drugi dokument oryginalny tej platformy. „Ikar” przedstawia kulisy dochodzenia amerykańskiego kolarza, który bada aferę dopingową. Film Bryana Fogela zgarnął w w tym roku Oscara za najlepszy dokument. Zaczyna się dość niewinnie, ale gdy Fogelowi udaje się dotrzeć do rosyjskiego eksperta, który stoi za aferą z Igrzysk Olimpijskich z Sochi, robi się coraz ciekawiej.

The Defiant Ones

Prawdopodobnie najlepszy dokument o muzyce, jaki kiedykolwiek powstał. Produkcja HBO zawitała nad Wisłę za sprawą Netflixa i chwała im za to – głównymi bohaterami serii są Jimmy Iovine i Dr Dre – zanim się spotkali obydwaj odegrali ogromne role w historii muzyki, a gdy połączyli siły wszystko znów nabrało rumieńców. Twórcy marki Beats bez ogródek opowiadają o początkach swoich karier, nie ukrywając porażek. „The Defiant Ones” to rewelacyjna realizacja, świetny montaż, inspirująca muzyka i specjalni goście.

Cosmos

Program prowadzony przez Neila deGrasse Tysona to kontynuacja serii z lat ’80. Tym razem jednak do dyspozycji twórców są znacznie bardziej zaawansowane narzędzia, dlatego Statkiem Wyobraźni  możemy zawędrować tam, gdzie nikt wcześniej nie był. Bo oprócz obserwacji najciekawszych wydarzeń na Ziemi, odwiedzamy także przeróżne miejsca we wszechświecie. To nie jest jednotematyczny program – omawiane są wydarzenia z przeszłości, najważniejsi odkrywcy i naukowcy oraz natura. Oprawa wizualna „Cosmos” to wisienka na torcie.

Mars

Jak wyglądać będzie pierwsza załogowa misja na Marsa? Czy ludzie poradzą sobie w tak trudnych warunkach w trakcie podróży, a później zdołają zamieszkać na długo na tak mało sprzyjającej naszemu gatunkowi planecie? „Mars” nie jest typowym filmem dokumentalnym – to seria będąca dramatem dokumentalnym, gdzie twórcy zmieszali fakty z fikcją. A może raczej, z przyszłością?

Planeta Ziemia

Tytuł dokumentu mówi chyba wszystko. Jeśli nie natknęliście się jeszcze na niego, to zdecydowanie polecam nadrobić jak najszybciej. Przepiękne ujęcia zapierających dech w piersi krajobrazów – tak w telegraficznym skrócie opisałbym dokument BBC. Jeśli nie będziecie mieli dość, to warto dodać, że ukazała się już 2. część tej serii.

Abstrakt: Sztuka designu

Jak powstawały najpopularniejsze modele butów, skąd wzięły się logo takich marek jak Nike, kto zaprojektował najważniejsze okładki pism? Oryginalny dokument Netflix zabierze Was w świat projektantów, gdzie każdy detal ma znaczenie, gdzie każdy detal ma wpływ na życie setek tysięcy lub milionów ludzi.

Brudna forsa

Największe skandale i oszustwa – dokument „Brudna forsa” pokazuje, jak można wprowadzić w błąd miliony ludzi, manipulować wynikami testów i na tym zarabiać. Już pierwszy odcinek serii, dotyczący afery wokół silników diesel Volkswagena pokazuje, do czego posuną się giganci.

The Keepers

Kto i dlaczego mógł zabić siostrę zakonną w 1969? Amatorskie śledztwo ma doprowadzić nas do wyjaśnienia tej zagadki, ale ostatecznie okazuje się, że sprawa ma drugie dno. Dokument Netflixa okazuje się nadzwyczaj wciągający, szczególnie jeśli w kręgu Waszych zainteresowań są sprawy kryminalne.

Najbardziej niezwykłe domy świata

Nie byłem przekonany do tej serii, dopóki nie zdecydowałem się jej zobaczyć – nigdy wcześniej nie zainteresowała mnie architektura, a możliwość zobaczenia najbardziej odważnych (pod różnymi względami) projektów z wielu części świata okazało się bardzo ciekawą przygodą.