Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) to niezależna firma badawcza, która co jakiś czas sprawdza dostępne w Polsce produkty czy usługi pod kątem jakości dla końcowego klienta. Wziął się tym razem za firmy kurierskie.
W mojej ocenie i myślę, że nie tylko mojej o wartości badania świadczy jego forma, gdyż przeprowadzali je „tajemniczy klienci”, także firmy nie miały świadomości, że są poddawane badaniu i sprawdzane.
Badanie przeprowadzono w czterech kategoriach, w nawiasach podam procentowy wpływ na ranking ogólny:
- Obsługa i komfort (25%)
- Jakość (25%)
- Czas realizacji (20%)
- Cena (30%)
A jakie firmy kurierskie były badane? Wybrano 7 najpopularniejszych operatorów w Polsce:
- DHL
- DPD
- FedEx
- GLS
- Inpost
- Pocztex
- UPS
W kategorii Obsługa i komfort sprawdzano wysyłkę z filii lub po wezwaniu kuriera do odbioru z miejsca zamieszkania klienta. Zwracano tu uwagę na czystość w placówce, obsługę pracowników i szybkość obsługi.
W trakcie badania bywały przypadku, że kurier się nie pojawił po odbiór paczki czy nie był ubrany w strój firmowy. Niektóre firmy też nie oferowały takiej usługi jak odbiór nadawanej paczki przez kuriera lub nadania w placówce. Sprawdzano też tu funkcjonalność strony internetowej pod kątem przygotowania listów nadawczych oraz zamówienia i opłacenia kuriera
To wszystko złożyło się na końcową ocenę, według której najlepszy okazała się firma UPS.
W badaniu jakości skupiono się na ocenie dostarczonej paczki, w sensie czy nie została zabrudzona, zgnieciona czy naderwana. Następnie oceniano stan zawartości paczki po otworzeniu (były dwa rodzaje - figurki czekoladowe oraz makaron Cannelloni).
W tej kategorii wygrał UPS, którego kurierzy nie uszkodzili ani jednej paczki, pozostałe miały nie więcej niż dwie uszkodzone przesyłki, ostatnie miejsce zajęła firma z 9 uszkodzonymi paczkami.
Czas realizacji to wiadomo, przede wszystkim terminowość dostarczenia. DHL i DPD dostarczyły następnego dnia, UPS dostarczył raz po dwóch dniach, a dwa najgorsze wyniki to 4-krotne dostarczenie po dwóch dniach.
W kategorii ceny podczas badania wysłano 10 paczek krajowych z Warszawy do Poznania - z odbiorem przez kuriera oraz z wysyłką z placówki oraz 10 zagranicznych z Warszawy do Berlina. Zbadano ceny przy różnych gabarytach i wadze od kg do 20 kg. Wygrał tu InPost.
Na koniec spytano jeszcze osoby badające o własną ocenę tych firm, do wyboru była skala od 0 do 10.
Jednak ten element nie był brany do oceny końcowej, w której wygrał DHL przed InPostem i UPS. Na ostatnim miejscu uplasował się FedEx z dość marnym wynikiem w porównaniu z pozostałymi. Dobre wyniki osiągnęły jeszcze Pocztex, DPD oraz GLS.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu