Programy i filmy dokumentalne zrealizowane w 2018 roku to wiele tytułów, które zdecydowanie warto zobaczyć. Dzięki nim poznacie kulisy działalności i życia osób z pierwszych stron gazet, ale nie tylko, bo czasem historie osób i miejsc, którym nie jest poświęcane tyle uwagi, okazują się nie mniej interesujące.
Odwiedź (nie)znane miejsca i poznaj (nie)znanych ludzi - najlepsze dokumenty 2018
Jutro albo pojutrze
Film, który na początku był kręcony jako spontaniczna próba zarejestrowania codzienności trzech deskorolkarzy z miasta Rickford, w stanie Illinois. Ostatecznie projekt przeradza się w świetnie udokumentowany obraz okresu dorastania i podejmowania własnych decyzji przez młodych ludzi, a także radzenie sobie z problemami i wyzwaniami, które na nich czekają. Głównymi bohaterami są Zack, Keire i Bing, który wyreżyserował całość. Przez wielu uważany za najlepszy film dokumentalny 2018 roku.
Bobby Kennedy na prezydenta
Czteroczęściowy dokument przedstawiający historię młodszego z braci Kennedych. Robert Fitzgerald Kennedy był prokuratorem generalnym w okresie prezydentury jego brata Johna, który zginął w zamachu w 1963 roku - niedługo później RKF podejmuje decyzję o rozpoczęciu własnej kampanii, której finałem ma być dostanie się do Białego Domu. Dokument przedstawia kulisy tej kampanii wykorzystując materiały archiwalne, z których części do tej pory nie publikowano. Produkcja nie posiada typowego narratora, a sceny które oglądamy komentowane są przez wciąż żyjących współpracowników RFK i JFK.
Mroczny turysta
Program dokumentalny o zdecydowanie mniej poważnym tonie niż pozostałe, ale dający szansę poznać ludzi i odwiedzić miejsca, o których zbyt wiele nie mówi się w typowych dokumentach. Nowozelandzki dziennikarz David Farrier wybiera się w takie miejsca, gdzie zwykli turyści nie mają ochoty się pojawić, ale dla mrocznych turystów są nie lada gratkami. Mowa o miejscach, jak poligon nuklearny w Kazachstanie, napromieniowane okolice elektrowni Fukushima w Japonii czy tajemniczy .
Zobacz też: Najlepsze filmy o superbohaterach
McQueen
Aleksander McQueen był projektantem odpowiedzialnym za kreacje największych sław między innymi przemysłu rozrywkowego, ale zanim zdołał to osiągnąć, swoją działalność zaczynał jako zwykły chłopak z nie najlepszej dzielnicy w stolicy Anglii. Udało mu się stworzyć wartą ogromne pieniądze luksusową markę oraz wpłynąć na świat mody. Prywatnie zmagał się jednak zmagał się z uzależnieniami i depresją, a u szczytu sławy targnął się na własne życie. Dlaczego?
Niepodległość
W zeszłym roku Polska świętowała 100-lecie niepodległości i właśnie na tę rocznicę twórcy filmu zdołali przygotować świetny dokument przedstawiający wydarzenia z lat 1914-1923 wykorzystując materiały wideo z tamtego okresu, po które wcześniej nie sięgnięto. Nagrania zostały odrestaurowane oraz pokolorowane, co daje szansę zupełnie inaczej spojrzeć na wydarzenia, o których do tej pory mieliśmy okazję przede wszystkim tylko przeczytać.
Robin Williams: W mojej głowie
Wiadomość o samobójczej śmierci Robina Williamsa była dla wielu osób prawdziwą niespodzianką, bo aktora znaliśmy przecież z niezwykle wesołych ról, które śmieszą nas do dzisiaj. Jego życie nie było usłane różami, ale na scenie potrafił rozbawiać widzów przez wiele godzin. Dzięki dokumentowi HBO mamy szansę poznać go na planach produkcji, które znamy, ale także poza nim.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu