Poradniki

Jakie aplikacje do biegania warto wybrać? Sprawdź najlepsze propozycje

Kamil Świtalski
24

Bieganie już dawno przestało być symbolem "zagranicznego" podejścia do życia. W lokalnych siłowniach i klubach fitness coraz trudniej znaleźć wolną bieżnię, a w okolicznym parku niezależnie od pory spotkać można truchtających śmiałków w różnym wieku. Nie są im straszne deszcze, mrozy, upały i panujący o szóstej rano mrok. Wielu z nich śledzi swój progres za pośrednictwem współczesnych gadżetów: całego pakietu akcesoriów fitness, a także niezastąpionych smartfonów. Jakie są najlepsze aplikacje do biegania? 

Aplikacje do biegania - zanim zaczniesz...

Aplikacje do biegania to element po który użytkownicy sięgają coraz chętniej -- trudno się dziwić. Nie tylko gromadzą one dane na temat naszej fizycznej aktywności, podpowiadają jak trenować zdrowiej i bardziej efektywnie, ale też dla wielu okazują się dodatkową motywacją. Porównywanie wyników z rodziną i przyjaciółmi, dodatkowe zestawy wyzwań za przekroczenie kolejnych progów -- nawet jeżeli to tylko wirtualne odznaczenia, to dla wielu okazują się wystarczającym powodem, by założyć buty treningowe i ruszyć przed siebie. A to dla wielu może okazać się na tyle nęcące, że zdecydują się sami zainstalować takie oprogramowanie w swoim smartfonie i spróbować szczęścia w temacie. Nikt nie obiecuje że będzie łatwo, ale warto przyjrzeć się tematowi bliżej. Tym bardziej że obecnie na rynku jest na tyle dużo propozycji, że -- nie przesadzam -- każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Aplikacji do biegania nie brakuje zarówno na urządzeniach z Androidem jak i na iPhone'y. Znalezienie najlepszej aplikacji do biegania to jak zwykle kwestia osobistych preferencji i gustu, dlatego też poniżej przedstawiam najlepsze programy do biegania, spośród których każdy zainteresowany tematem ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Najlepsze aplikacje do biegania na Androida i iPhone'a

Endomondo

Zestawienie otwiera jedna z najpopularniejszych aplikacji do śledzenia naszego progresu w sporcie: Endomondo. To niewątpliwie dobra aplikacja do biegania. Platforma oferuje jednak nie tylko programy dla miłośników truchtu, ale ponad 40 innych aktywności. Świetnie radzi sobie ze zbieraniem informacji i ich estetycznym podsumowaniem: włącznie z czasem, szybkością, dystansem, spalonymi kaloriami itp. Podczas treningu asystent głosowy cały czas opowiada nam o tym, z jakim tempem się poruszamy, a sparowanie danych z popularnymi wearables od największych producentów nie stanowi dla niego najmniejszego problemu. Dużym atutem jest także minimalistyczny, banalny w obsłudze, interfejs, chociaż doskonale rozumiem, że model finansowy oparty na miesięcznej subskrypcji dla wielu użytkowników będzie opcją nie do zaakceptowania.

Endomondo w podstawowej wersji dostępne jest za darmo na Androida oraz iOS.

endomondo logo

Zobacz też: CoBike – Nowa polska aplikacja do rejestracji tras i licznik rowerowy

Runkeeper

Ciesząca się od wielu lat ogromną popularnością platforma Runkeeper to fantastyczna propozycja dla wszystkich, którzy chcą biegać z aplikacją. Czy jest to najlepsza aplikacja do biegania? Cóż, prawdą jest, żę w tym zestawieniu żadna propozycja nie jest słaba — a wybór jednej wydaje się niemożliwy. Jedno jest pewne: to program, który pozwoli szczegółowo śledzić nasze trasy i tempo. Ponadto platforma serwuje rozmowy motywacyjne, a także pozwalają budować programy treningowe tak, aby idealnie dopasować się do naszego planu dnia. Nie zabrakło tutaj także funkcji społecznościowych, dzięki którym możemy zdobywać nagrody i dzielić się naszymi osiągnięciami z przyjaciółmi korzystającymi z platformy.

Runkeeper w podstawowej wersji dostępny jest za darmo na Androida oraz iOS.

runkeeper na ios i androida

adidas Running app Runtastic

Runtastic to popularna aplikacja dla wszystkich miłośników biegania. Wbudowany w nią wirtualny trener motywuje do działania, a systemy grywalizacyjne dla wielu okazują się kluczowe przy wymuszaniu kolejnych aktywnościach. Opcja podglądania progresu znajomych, obszerne listy sukcesów pokazujące progres. Wisienką na torcie są: wbudowana pogodynka, która pozwala dobierać lepsze trasy, a także Powersong, serwujący najlepszą muzykę do treningu! Dawniej aplikacja nazywała się, po prostu, Runtastic. Obecnie należy do marki Adidas i została przemianowana na adidas Running app Runtastic!

Runtastic w podstawowej wersji dostępny jest za darmo na Androida oraz iOS.

adidas run

RockMyRun

RockMyRun to aplikacja, która — jak tytuł wskazuje — skupia się na... muzyce! A raczej idealnym dostosowaniem ścieżki dźwiękowej do naszego tempa. To ona jest głównym elementem aplikacji, która pozwala na miksowanie miksować gatunki, serwować misz-masz i... przy tym wszystkim współpracuje z innymi aplikacjami fitness.

RockMyRun w podstawowej wersji dostępny jest za darmo na Androida oraz iOS.

rock my run

Zobacz też: Recenzja Nightly — przez tydzień aplikacja na smartfona pomagała mi zasnąć

Strava Running

Strava to niewątpliwie jedna z tych aplikacji, obok której trudno przejść obojętnie. To program dla profesjonalistów — i to właśnie funkcji dla nich możecie się tam spodziewać. Skupia się na lepszym czasie, serwuje cały pakiet statystyk (dystans, tempo, różnica poziomów), możemy też podejrzeć interkatywną mapę naszych aktywności. Ponadto nie zabrakło opcji społecznościowych — śledzenia kont użytkowników, podglądania ich progresu, a także wysyłania komentarzy. Warto odnotować że to program uniwersalny, który działa z całym pakietem fit-akcesoriów.

Strava w podstawowej wersji dostępna jest za darmo na Androida oraz iOS.

https://www.youtube.com/watch?v=y1KuYV_cZY4

Polecane aplikacje do biegania dostępne tylko na iOS

Running by Daily Burn

Jeżeli interesujecie się najlepszymi aplikacjami do ćwiczeń to istnieje spora szansa, że firma Daily Burn nie jest wam obca. To ta sama ekipa, która od lat zachwyca swoim produktem At Home Workouts, później nadszedł czas na jogę, a kilka tygodni temu pojawił się kolejny godny uwagi produkt w ich portfolio: Running by Daily Burn. Bazuje on na tym samym systemie subskrypcji co starsze rodzeństwo — i jest równie dopracowany. Aplikacja podpyta nas o cele które chcielibyśmy z jej pomocą zrealizować, jest produktem z przejrzystym designem pozwalającym wygodnie zapisywać wszystkie nasze osiągnięcia. Na szczęście nie zabrakło tam również integracji z Apple Music i Spotify, a także fajnych poradników wideo zachęcających do rozgrzewki i wzmacniania mięśni.

Running by Daily Burn w podstawowej wersji dostępne jest za darmo w App Store.

Zobacz też: Najbardziej przydatne aplikacje na Androida 2018

Aplikacje do biegania - jak analizować dane?

Aplikacje do biegania każdorazowo serwują nam solidny pakiet danych na temat naszych osiągnięć. Oczywiście im lepsze mamy urządzenia do pomiarów (np. smart opaski, smart zegarki albo inne -- bardziej specjalistyczne -- akcesoria skupiające się na mierzeniu naszych osiągnięć), tym wszystkie zgromadzone na temat naszych osiągnięć informacje będą dokładniejsze. Warto jednak po ich zgromadzeniu przyjrzeć się im bliżej, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Same programy często będą w bardzo przejrzystej formie pokazywać nasz progres i zmiany które zaszły podczas naszych kolejnych przygód sportowych. Poza samodzielną próbą przyjrzenia się im -- warto także skorzystać z pomocy specjalistów. Wielu trenerów personalnych prawdopodobnie chętnie Wam w tym pomoże, ale są też specjalne aplikacje i platformy do analizy danych dotyczących biegania -- m.in. rubiTrack, Smash Run czy Runalize.

Czy aplikacje do biegania od wybranych producentów smartfonów do dobry pomysł?

Wielu producentów smartfonów i elektronicznych gadżetów stawia na autorskie oprogramowanie. Często pada pytanie, czy są one warte zainteresowania. Wśród nich można wymienić m.in. Zdrowie (Apple) czy Samsung Health. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza w kontekście giganta z Cupertino, ponieważ jego narzędzia działają wyłącznie w obrębie autorskiego ekosystemu. I nigdzie indziej. Jeżeli często zmieniacie urządzenia, warto więc zadbać o bardziej multiplatformowe rozwiązania -- a tutaj, jak widać, jest w czym wybierać. Własne narzędzia potrafią być naprawdę kompleksowymi rozwiązaniami (jak właśnie Zdrowie), które w połączeniu z Apple Watchem i dodawanymi przez nas samodzielnie danymi medycznymi potrafi stanowić prawdziwą kartę zdrowia pacjenta, jakiej próżno szukać gdziekolwiek indziej. Jeżeli więc planujecie związać się z jednym (eko)systemem na dłużej -- warto dać im szansę. Przy częstej migracji -- lepiej jednak wybierać rozwiązania dostępne na kilku platformach i różnych typach sprzętów.

Aplikacje do biegania - czy warto płacić?

Wiele z aplikacji wymienionych wyżej dostępna jest wyłącznie w wersji freemium. Co to oznacza dla aplikacji do biegania? Pobrać, owszem, możemy je za darmo -- ale nie mamy tam pełnej funkcjonalności. Część opcji przeznaczona jest wyłącznie wersji premium, a za tę należy zapłacić -- coraz częściej w formie regularnej opłaty abonamentowej, a nie jednorazowej płatności. Na pytanie czy warto płacić za aplikacje do biegania odpowiedzi idealnej nie ma -- bo dla każdego będzie ona brzmiała inaczej. Fajnie widać to na przykładzie aplikacji Endomondo, która w swoim planie Premium poza podstawowymi funkcjami oferuje także:

 • Plan treningowy - Osiągnij swój cel biegowy z indywidualnym planem treningowym - cele to dystanse 5 km, 10 km, półmaraton i maraton.
 • Zaawansowane statystyki z tagami - Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki, przeanalizuj swoje treningi dzięki zaawansowanym statystykom z filtrem dyscyplin, #tagami i innymi.
 • Interaktywne wykresy - Przejrzyj swoje treningi z interaktywnymi wykresami pokazującymi dystans, czas, prędkość, tętno i więcej.
 • Trening interwałowy - Popraw kondycję i biegaj lepiej dzięki treningom interwałowym - ustaw własny program lub wybierz spośród gotowych sesji.
 • Strefy tętna - Zobacz ile czasu spędzasz w poszczególnych strefach tętna, przeanalizuj intensywność i trenuj wydajniej.
 • Informacje o pogodzie - Zobacz ile czasu spędzasz w poszczególnych strefach tętna, przeanalizuj intensywność i trenuj wydajniej.
 • Niestandardowe ustawienia aplikacji - Możesz zdecydować co i jak często usłyszysz od trenera audio, włączyć tryb oszczędzania baterii i dużo więcej.
 • Dodatkowe cele treningu -- Ustaw czas lub kalorie jako cel, a trener Audio Cię poprowadzi.
 • Historia rekordów życiowych -- Zobacz jak zmieniały się twoje rekordy życiowe na przestrzeni czasu i sprawdź swoje postępy.
 • Porównanie treningów - Aby lepiej zrozumieć przebieg treningu, porównaj statystyki i międzyczasy z kilku treningów jednocześnie.
 • Bez reklam -- Ciesz się aplikacją i stroną bez reklam zewnętrznych.
 • Wsparcie VIP -- Napisz do wsparcia technicznego, a uzyskasz pomoc w ciągu 24 godzin roboczych od wysłania maila.

Jak widać — sporo tego. Pytanie tylko czy każdy z użytkowników potrzebuje tych wszystkich usprawnień i zrobi z nich użytek? Na to pytanie odpowiedzieć musicie sobie sami...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu