Choć prowadzenie samochodu zasadniczo wyklucza korzystanie ze smartfona, istnieją jednak aplikacje, które mogą Wam pomóc w niektórych czynnościach związanych z tą aktywnością. Pamiętajcie tylko o tym, że w trakcie jazdy skupcie się... na jeździe. Warto jednak zainteresować się programami, które w pewnych przypadkach mogą Wam umilić posiadanie auta / jego prowadzenie.
Rynek aplikacji mobilnych obejmuje przeróżne formy aktywności użytkownika - mamy przeogromny wybór programów skierowanych np. dla miłośników sportu, gotowania, czy produktywności. Dla kierowców, posiadaczy samochodów w repozytoriach również można znaleźć naprawdę dobre propozycje.
Fuelio - bez tego programu nie wyobrażam sobie posiadania samochodu
Co jest takiego "ciekawego" w posiadaniu programu, który pozwala na prowadzenie dziennika kosztów / tankowań dla danego samochodu? Ja wychodzę z założenia, że skoro już korzystam z auta, chciałbym wiedzieć ile wydaję na jego utrzymanie. Równie ważne jest dla mnie to, by pamiętać o pewnych czynnościach serwisowych, które są niezwykle ważne z punktu widzenia dobrej kondycji pojazdu.
W Fuelio prowadząc dziennik tankowań mogę ocenić, czy samochód w ostatnim czasie nie zaczął palić zbyt dużo. Ponadto, mogę sprawdzić na której stacji benzynowej mogę nieco oszczędzić na paliwie (dla mnie nie jest to szczególnie ważne, bardziej zwracam uwagę na jakość tankowanego płynu). Dodatkowo, Fuelio powiadomi mnie o nadchodzącym przeglądzie, wymianie rozrządu i jednocześnie pozwoli mi na wprowadzenie do bazy czynności serwisowych. Sporą zaletą takiego podejścia jest fakt, iż te informacje mogą być cenne nie tylko dla mnie, ale i dla potencjalnego nabywcy, jeżeli zdecyduję się sprzedać samochód (mimo wszystko, obecnie używany przeze mnie pojazd ma u mnie tzw. "dożywotkę".)
Mapy Google - to z całą pewnością najlepsze mapy samochodowe
Usługa Mapy Google jest darmowa, uniwersalna i często aktualizowana. Mało tego, bazując na funkcjach społecznościowych (ruch na określonych trasach jest określany na podstawie położenia innych sprzętów) pozwoli Wam nierzadko ominąć korki w szczególnie ruchliwych miastach. Z map Google korzystam nie tylko ja, ale i moi rodzice, znajomi - serio, wszyscy są zadowoleni. Możliwość planowania trasy ze specjalnymi punktami podróży, wyznaczanie położenia najbliższych POI (stacji benzynowych, punktów gastronomicznych, serwisów) oraz bardzo precyzyjna nawigacja na skomplikowanych odcinkach (wyjazd z Warszawy w kierunku Sandomierza odbywa się u mnie tylko w kooperacji z tą usługą) to spore zalety tego programu.
Ponadto, Mapy Google przydadzą się nie tylko kierowcom, ale i pieszym, rowerzystom, a nawet osobom, które korzystają z komunikacji miejskiej. M. in. w Warszawie możecie skorzystać z planowania podróży za pomocą środków oferowanych przez miasto - nie jest to więc propozycja skierowana tylko dla zmotoryzowanych uczestników ruchu.
Zobacz też: przydatne aplikacje na Androida z 2018
SkyCash - płacenie za parking jest znacznie prostsze
Płacenie za parking to mało przyjemna i ciekawa czynność - można jednak sobie ją nieco umilić. SkyCash w niektórych miastach oferuje możliwość uiszczania opłat parkingowych bezpośrednio w aplikacji - bez konieczności podchodzenia do parkomatu. Po wprowadzeniu odpowiednich danych pojazdu, pieniądze same "ubędą Wam z konta" na rzecz opłaty za postój pojazdu.
SkyCash oferuje również sporo innych funkcji - dzięki tej aplikacji m. in. zapłacicie za bilety do kina, wykupicie ubezpieczenie (także OC dla samochodu), a nawet prześlecie pieniądze swojemu znajomemu. Program można śmiało nazwać szwajcarskim scyzorykiem na rynku wielopłaszczyznowych usług finansowych. Ja Wam SkyCash zdecydowanie polecam - również jako aktywny użytkownik tej usługi.
Yanosik - wcale nie chodzi tutaj o chronienie się przed mandatami
Yanosik błędnie funkcjonuje w świadomości społeczeństwa jako usługa pozwalająca piratom drogowym na uchronienie się przed sankcjami "drogówki" za wykroczenia. Oczywiście, jest to możliwe, bo Yanosik będzie w stanie powiadomić nas o "misiaczkach" na danym odcinku albo o fotoradarze. Dla mnie jako kierowcy liczy się jednak coś innego - zaszyty w usłudze pierwiastek społecznościowy to również szansa na przygotowanie się na zagrożenia na drodze.
Yanosika bardzo cenię sobie za fakt, iż z odpowiednim wyprzedzeniem jest w stanie ostrzec mnie przez niebezpieczną sytuacją - dla przykładu, na jednej z dróg autostradowych w Polsce otrzymałem powiadomienie o zatrzymanym pojeździe znajdującym się 1000 metrów ode mnie. W przypadku wysokich prędkości nie jest to żadna odległość - miałem jednak całkiem sporo czasu na zmniejszenie prędkości. Okazało się, że zatrzymany pojazd znajdował się za zakrętem obudowanym przez ekrany dźwiękochłonne, a powodem jego zatrzymania się była kolizja - nie wiem, czy zareagowałbym odpowiednio, gdyby zatrzymany samochód "wyrósł" przede mną w odległości ok. 100 metrów.
Yanosik w ostatnich latach bardzo się rozrósł - nie może pretendować do roli najlepszej nawigacji samochodowej, ale jako system "wczesnego ostrzegania" z pewnością się nadaje. Mało tego, wewnątrz platformy możecie zakupić ubezpieczenie dla swojego auta, które w ramach Yu! zostanie dopasowane (cenowo) do Waszego stylu jazdy. Jeżeli jeździcie bezpiecznie i Yanosik to wykaże, możecie liczyć na sporą obniżkę obowiązkowego ubezpieczenia.
MyWheels
Polska aplikacja dla osób, które nie tylko uwielbiają prowadzić dzienniki kosztów eksploatacji samochodu, ale również nie boją się "grzebać" przy swoim bolidzie. Sztandarową wręcz funkcją MyWheels jest możliwość łączenia się z samochodem przez port OBD II, który służy do podłączania narzędzi diagnostycznych. Każdy pojazd wyposażony w gniazdo OBD II pozwala na odczytanie błędów, które pojawiają się w trakcie jego eksploatacji: dzięki temu możemy nierzadko sami zdiagnozować niektóre problemy lub sprawdzić, czy z autem jest wszystko w porządku.
Dane pochodzące z MyWheels traktowałbym jednak jako "poglądowe" - absolutnie nie polecam osobom bez doświadczenia w mechanice samodzielnej diagnozy za pomocą jakiegokolwiek programu diagnostycznego. Wykwalifikowani fachowcy doskonale wiedzą o tym, że błędy odczytane przez gniazdo OBD II należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego przypadku, a ich zespół może wskazywać na zupełnie inną usterkę w aucie.
MyWheels pozwoli Wam również na ocenę Waszego stylu jazdy oraz podgląd najważniejszych parametrów pracy samochodu w czasie rzeczywistym. Jeżeli chcecie skorzystać z tej możliwości, wyposażcie się skanery diagnostyczne OBD ELM327 (realizujące połączenie przez WiFi / kabel / Bluetooth) i zainstalujcie właśnie MyWheels.
Ponadto, w ramach tego programu możecie prowadzić dziennik kosztów utrzymania swojego samochodu (podobnie jak w Fuelio), a także wprowadzić cykliczne czynności serwisowe, o których nie warto zapominać.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu