Gry

Najlepsze polskie gry niezależne!

Marcin M. Drews
Najlepsze polskie gry niezależne!
8

Bitwa była zażarta. Generałowie rzucali wszystkie swe siły na pole walki, chcąc zdobyć każdy jego centymetr. Strumieniami płynęły łzy, pot i krew. W końcu wyczerpani wodzowie w środku nocy podpisali rozejm. Tak oto wyłoniła się finałowa piętnastka konkursu Indie Basement 2.0 na najlepszą polską grę...

Bitwa była zażarta. Generałowie rzucali wszystkie swe siły na pole walki, chcąc zdobyć każdy jego centymetr. Strumieniami płynęły łzy, pot i krew. W końcu wyczerpani wodzowie w środku nocy podpisali rozejm. Tak oto wyłoniła się finałowa piętnastka konkursu Indie Basement 2.0 na najlepszą polską grę niezależną!

Jurorzy walczyli o swe typy jak lwy. O ostatecznych wynikach zdecydowały wręcz milimetry.

Dominik Głowacki i przewodniczący zespołu sędziowskiego Johannes Wadin nie mieli łatwego zadania, bowiem w wyścigu o dwa miejsca w finale prześcigały się nieustannie cztery idące łeb w łeb produkcje.

Jak członek składu sędziowskiego nie mogę Wam jeszcze wiele ujawnić, bowiem część produkcji nadal się zmienia i ewoluuje, więc nie wolno nam prezentować ich w formie roboczej z uwagi na dobro twórców. Z przyjemnością jednak mogę zdradzić, iż w gronie złotej piętnastki znalazły się trzy produkcje, które opisywałem na łamach Antyweb: Duma Szlachecka, Ninja Cat And Zombie Dinosaurs (Power Pack) i Race to Mars.

Pozostałe tytuły to Beyond Space, CATDAMMIT!, CAVE! CAVE! DEUS VIDET, Createrria, Darkwood, Daymare Town 4, oO, Spoiler Alert, Star Horizon, Superhot, Volt i Warlocks. Część z nich znacie, część poznać będziecie mogli dopiero na premierowych pokazach 31 maja i 1 czerwca.

Z wyłonionych piętnastu tytułów jury wyróżni nagrodą Grand Prix najlepszą grę i nominuje po trzy tytuły do każdej z kategorii: Best Sound, Best Story, Best Gameplay i Fresh Air, a następnie wybierze produkcje zwycięskie przyznając punkty. Tymczasem twórcy wszystkich piętnastu gier wytypowanych przez jury uzyskają możliwość ich prezentacji wśród publiczności Pixel Heaven 2014 oraz wzięcia udziału w serii prezentacji w ramach 120 HEARTBEATS SHOW.

Przewodniczącym jury jest Johannes Wadin - wybitny twórca z 8-letnim doświadczeniem w branży gier wideo, mający na koncie zarówno blockbusterowe tytuły AAA pokroju Just Cause 2 (Avalanche Studios) i Fable 3 (Lionhead Studios), jak i nietuzinkowe gry indie: platformówkę Pid i szalenie ciepło przyjęte Shelter – survivalową przygodówkę 3D z borsuczą mamą i jej oseskami w roli głównej. Podczas swojej kariery wielokrotnie wykładał na temat wszystkiego, co związane z produkcją gier wideo: od budowy struktur w firmie deweloperskiej, przez realizacje początkowych koncepcji, na rodzajach i mocno teoretycznych zasadach projektowania skończywszy. Johannes oceniał także w wielu konkursach poświęconych grom wideo, uczył, jak tworzyć gry i brał udział w sporej liczbie paneli dyskusyjnych jako gość i moderator. Obecnie pracuje na stanowisku Lead Level Designera w nowo powstałej, sztokholmskiej firmie Toadman Interactive.

Twórcy finałowych gier zawalczą o następujące nagrody: licencję UNITY PRO, polską i angielską lokalizację gry ufundowaną przez mocap.pl, pakiet wartości 1500 zł na udźwiękowienie swojej produkcji od firmy SoundIT, tablety Pentagram Quadra 7 Ultra Slim oraz słuchawki Plantronics.

Patrząc na gry zgłoszone do drugiej edycji muszę przyznać, że progres jest wręcz gigantyczny. Urzekły mnie zeszłoroczne propozycje, jednak w tym roku wszystkiego jest znacznie więcej i widać też, że twórcy niezależni dysponują większymi budżetami - często dzięki crowdfundingowi.

I tu ciekawostka - rok temu jednym z moich faworytów była produkcja Top Hat (też u nas gościła, a jakże!). Ostatecznie znalazła się na miejscu czwartym, tuż poza podium. W tym roku jej twórca Nikodem Szewczyk wystartował z nią w konkursie podczas krakowskiego festiwalu Digital Dragons.

Top Hat zdobyła tam tytuł najlepszej gry niezależnej na PC! Szczerze Nikodemowi gratuluję, a bezczelnie i nieskromnie przyznam, że my tu w Antywebie mamy nosa i zawsze typujemy zwycięzców!

Serdecznie zapraszam na Pixel Heaven 2014. Oj, będzie się działo!

 Zdjęcie z wręczenia nagród: 1ndie World

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pixel heavenindie basement