Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Lotnictwo

Ryanair po raz kolejny najgorzej ocenianą linią lotniczą, a pasażerów... nieustannie przybywa!

Kamil Świtalski
26

Kolejny rok z rzędu Ryanair w rankingu Which? trafia na ostatnie miejsce. Kto był jego konkurencją i... jakie miejsca udało im się zająć? Sprawdź!

Jeżeli w miarę regularnie podróżujecie samolotem to prawdopodobnie na wylot znacie wszystkie plusy i minusy tego środka transportu. Zakładam też, że macie swoich ulubionych przewoźników — z których usług korzystacie chętnie i, o ile to tylko możliwe, unikacie konkurencji. To samo zresztą tyczy się... linii z którymi macie najgorsze doświadczenia i których unikacie jak ognia. Wiadomo, że standard-standardowi nierówny. Do. tego dochodzi różnica w klasach podróży, a tanie linie rządzą się swoimi prawami. Serwis Which? co roku przepytuje kilka tysięcy pasażerów o jakość podróży. Ich ankieta obejmuje takie zagadnienia jak punktualność, boarding, komfort podróży czy stosunek jakości do ceny. I szósty rok z rzędu na samym końcu znalazł się... Ryanair.

Ryanair szósty rok z rzędu najgorszą linią lotniczą według sondażu Which?

Ranking o którym mowa podzielony został na dwie kategorie: loty długodystansowe i krótkodystansowe. I właściwie w każdej z kategorii znalazły się zarówno linie od lat doceniane z najwyższą jakość, jak i lowcosty. Co ciekawe: to wcale nie jest tak, że te drugie z automatu wpadły na sam dół. Bo niektórym liniom z bardziej budżetowym podejściem udało się całkiem nieźle zawalczyć w rankingu. Ranking wygląda następująco — w nawiasach są wyniki ankiety i odpowiedzi przepytanych pasażerów.

Najlepsze linie na długich dystansach:

 1. Aurigny (81%)
 2. Swiss Airlines (80%)
 3. Jet2 (75%)
 4. Norwegian (73%)
 5. KLM (72%)

Najgorsze linie na krótkich dystansach:

 1. British Airways (56%)
 2. Vueling Airlines (54%)
 3. Wizz Air (54%)
 4. Thomas Cook Airlines (52%)
 5. Ryanair (40% — najgorszy wynik... szósty rok z rzędu)

Zobacz też: Najbezpieczniejsze linie lotnicze. Z nimi warto latać i się nie bać  

Najlepsze linie na długich dystansach:

 1. Singapore Airlines (85%)
 2. Emirates (81%)
 3. Qatar Airways (80%)
 4. Cathay Pacific Airways (73%)
 5. KLM (70%)

Najgorsze linie na długich dystansach:

 1. British Airways (58%)
 2. Thomas Cook Airlines (57%)
 3. Thomson/Tui Airways (56%)
 4. United Airlines (55%)
 5. American Airlines (52%)

Przyznaję że Ryanaira unikam jak ognia (przy odpowiedniej promocji w "zwykłej" linii cenowo interesujące mnie podróże wychodzą podobnie, jak dodam do tego samodzielny wybór miejsca, bagaż czy inne usprawnienia, za które w tanich liniach trzeba dodatkowo zapłacić). Ale mimo wszystko jestem zdziwiony aż tak niską oceną. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że powielane przez wiele lat badanie jak regularnie pozwala mu trafiać na sam koniec listy i zawsze zostaje najgorszą z tamtejszych linii lotniczych. Mimo wszystko przez te wszystkie lata firma zdążyła się niesamowicie rozrosnąć — w ostatnim roku podróżowało z nimi 141 milionów pasażerów. To aż 78% więcej, niż tych sześć lat temu, kiedy Ryanair chwalił się 79 milionami osób, które gościł na swoich pokładach. Jak widać najważniejsze dla pasażerów wciąż pozostają ceny biletów, a nie komfort podróży — a biorąc pod uwagę zmiany które zaszły tam w ostatnich miesiącach, całość wypada jeszcze gorzej. Ten ranking jest jednak wyjątkowo brytyjski — skupia się na markach, które najpopularniejsze są na wyspach. Bardzo ciekawy jestem jak wypadłby w analogicznym badaniu robionym wśród Polaków Ryanair czy... nasz LOT.

Źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: