7

Najbezpieczniejsze linie lotnicze. Z nimi warto latać i się nie bać

Jeżeli podróżujecie głównie po Europie, zapewne trudno Wam będzie zetknąć się ze wskazaną przez AirlineRatings.com linią lotniczą Qantas pochodzącą z Australii. Ale wśród najlepszych znalazło się sporo innych, dobrze znanych marek.

Twórcy tego zestawienia – AirlineRating.com brali pod uwagę takie czynniki jak dotychczasowe incydenty związane z bezpieczeństwem lotów, wykonane audyty, inwestycje przeznaczone na zwiększenie komfortu oraz zabezpieczenia pasażerów oraz wiele, wiele innych. W kontekście przeróżnych aspektów nadawano punkty liniom lotniczym, które przełożyły się z kolei na skonstruowany ranking. I to właśnie Qantas, nieznajoma dla większości z Was linia lotnicza okazała się być najlepsza.

Serwis skonstruował listę dwudziestu najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie: wśród nich znalazło się sporo marek, które doskonale znamy również na polskim rynku: (alfabetycznie)

Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, American Airlines, Austrian Airlines, British Airways, Cathay Pacific Airways, Emirates, EVA Air, Finnair, Hawaiian Airlines, KLM, Lufthansa, Qantas, Qatar, Scandinavian Airline System, Singapore Airlines, Swiss / United Airlines, Virgin

Są to jednak linie lotnicze, które są rzadziej wykorzystywane przez Polaków. Zdecydowany prym wiodą u nas ci przewoźnicy, którzy charakteryzują się być może mniejszym komfortem, ale z całą pewnością znacznie lepszymi cenami. Które z nich okazały się być najlepsze pod względem bezpieczeństwa? (alfabetycznie)

najbezpieczniejsze linie lotnicze

Flybe, Frontier, HK Express, Jetblue, Jetstar Australia / Asia, Thomas Cook, Volaris, Vueling, Westjet, Wizz

Najlepiej znanym przewoźnikiem w Polsce jest z pewnością Wizz, który zapewnia loty do większości państw Europy na terenie naszego kraju w całkiem atrakcyjnych cenach. Jego obecność w tym zestawieniu to właściwie dowód na to, że linie bardzo dbają nie tylko o atrakcyjne dla podróżnych koszty, ale również bezpieczeństwo.

A jakie są najbezpieczniejsze samoloty?

AirlineRatings.com nie konstruowało tego raportu, ale według Boeinga najbezpieczniejsze są: Boeing 717, CRJ700/900/1000 regional jet, A380 superjumbo, Boeing 787, Boeing 747-8, Airbus A350, Bombardier C Series, A340 oraz Airbus A320 NEO – te nigdy nie zanotowały ani jednego przypadku śmierci pasażera z powodu wypadku maszyny.

Są to bardzo istotne dane – w dalszym ciągu wielu ludzi obawia się lotów samolotami i niekoniecznie wierzą oni „powietrznym puszkom”, z którymi kojarzone są głównie bardzo tragiczne wypadki. Istnieje przeświadczenie, wedle którego każda poważniejsza awaria statku powietrznego lub jego wypadek wiąże się z fatalnymi skutkami. Rzecz jasna, w opozycji do samochodów osobowych, a nawet pociągów, samoloty są zdecydowanie najbezpieczniejszą formą transportu (statystycznie). Co więcej, nawet w bardzo poważnych wypadkach często okazuje się, że część pasażerów ma spore szanse na to, by przeżyć. Nie jest więc tak, że lotów samolotami warto się obawiać. Niemniej, należy wskazywać na te linie, które najbardziej przykładają się do minimalizowania ryzyka powstania takiej sytuacji.