Nauka

To dopiero zasłużona Nagroda Nobla za rewolucję, z której codziennie korzystamy

Albert Lewandowski
12

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2019 roku została przyznana Johnowi B. Goodenoughowi, M. Stanleyowi Whittinghamowi oraz Akirze Yoshino za rozwój baterii litowo-jonowych, które zmieniły nasz świat.

Nobel za największy przełom dla cywilizacji

Trzeba przyznać, że niewiele jest wynalazków, które miały większe przełożenie na nasze życie, niż baterie litowo-jonowe. Zdecydowanie wspomogły one rozwój wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i prawie na pewno spotkamy je w używanym przez nas smartfonie, laptopie czy tablecie, ale również samochodzie. Komitet wyróżnił każdego z nagrodzonej trójki za inne zasługi.

Stanley Whittingham został wyróżniony za opracowanie pierwszej działającej baterii litowej na początku lat 70. XX wieku. John Goodenough zwiększył dwukrotnie jej potencjał, co przełożyło się na znacznie lepszą użyteczność, a Akira Yoshino wyeliminował z ogniwa czysty lit zwiększając jego bezpieczeństwo.

Sprawdź też: Prosty sposób na wybuchające baterie.

Laureaci otrzymają medale, dyplomy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów szwedzkich koron do podzielenia między siebie. Oficjalne wręczenie odbędzie się 10 grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Trzeba przyznać, że to bardzo zasłużona nagroda dla samych twórców. Inna sprawa, że kłóci się to z tym, że Nagroda Nobla miała stanowić prawdziwą trampolinę i źródło potrzebnych pieniędzy na badania dla młodszych uczonych. Cóż, pewne rzeczy po prostu zmieniają się z biegiem czasu. Niewątpliwie jednak to już samo wydarzenie stało się dla wielu ogromny zaskoczeniem.

Przeczytaj również: Co z grafenowymi bateriami?

Jestem ciekaw, kiedy doczekamy się wdrożenia baterii nowej generacji. Cały czas słyszymy o nowych rozwiązaniach, ale wciąż bazujemy na starszych w produkowanych urządzeniach na masową skalę. Liczę na to, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia doczekamy się tu rewolucji.

Sprawdź też: Ranking samochodów elektrycznych.

źródło: Gazeta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu