Przeglądarki internetowe

Nadzorowanie użytkowników w Google Chrome

Grzegorz Ułan
Nadzorowanie użytkowników w Google Chrome
11

Można się było spodziewać wprowadzenia tej funkcji już z chwilą uruchomienia opcji wielu użytkowników w Google Chrome, ale mimo wszystko zaskoczyła mnie ta funkcja, a dokładniej możliwości jakie niesie ze sobą. To nic innego jak program typu kontrola rodzicielska, tylko dostępna wprost z naszej p...

Można się było spodziewać wprowadzenia tej funkcji już z chwilą uruchomienia opcji wielu użytkowników w Google Chrome, ale mimo wszystko zaskoczyła mnie ta funkcja, a dokładniej możliwości jakie niesie ze sobą.

To nic innego jak program typu kontrola rodzicielska, tylko dostępna wprost z naszej przeglądarki. Nie wiem też, czy nie znajdzie zastosowania na komputerach firmowych.

Funkcja Nadzorowanie użytkowników dostępna już jest w Chrome OS i w kanale beta Google Chrome. Specjalnie zainstalowałem teraz tę wersję, ale na tę chwilę wyświetla mi się puste okno pod adresem - chrome.com/manage.

Jak czytamy na blogu Google, będzie ona systematycznie wdrażana dla użytkowników bety jeszcze w tym tygodniu. Aby móc nadzorować użytkowników Google Chrome z opcją kontroli, trzeba ponownie ich dodać i zaznaczyć opcję, iż dany użytkownik będzie przez nas zarządzany w nowej funkcji w tym oknie:

U siebie jeszcze tego nie widzę, ale niezwykle ciekawi mnie ta nowa funkcja. Na głównym zrzucie widzimy, że będziemy mogli podejrzeć historię przeglądanych stron (nie wiadomo, co z oknem incognito, dla bardziej cwanych) i nie wiem, co oznacza napis allowed since 9/20. Chyba nie dozwolone godziny przeglądania tych stron?:). Może to być też data akceptacji tych stron do przeglądania i dodania do "białej" listy. Dodatkowo na górze widać ustawienia dostępu. Prawdopodobnie będzie można zdefiniować strony, które użytkownicy mogą przeglądać i ustawić tryb tylko zaakceptowanych stron. Domyślnie też zaznaczona będzie opcja SafeSearch, bez możliwości jej zmiany przez kontrolowanych użytkowników.

To ciekawy i przydatny ruch dla rodziców. Dzięki tym opcjom łatwiej będzie im kontrolować swoje pociechy, ale tak jak wspomniałem na początku, może to i ukłon w stronę firm, gdzie również może się to okazać przydatne do kontroli pracowników. Zwłaszcza w mniejszych firmach, gdzie nie będzie do tego potrzebny zakup jakiś bardziej zaawansowanych narzędzi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu