Przeglądarki internetowe

Firefox dla Windows 8 już dostępny w kanale Aurora. Co ma do zaoferowania?

Tomasz Popielarczyk
Firefox dla Windows 8 już dostępny w kanale Aurora. Co ma do zaoferowania?
9

Mozilla dołącza do grona twórców przeglądarek dla trybu Metro w Windows 8. Dołącza zdecydowanie za późno, bo Chrome już od dawna tutaj gości (a wręcz rozpycha się łokciami), a Internet Explorer jest nawet dostępny w dwóch wersjach - 10 i 11. Czy "metro-lisek" cokolwiek tutaj zmieni? Przeglądarka...

Mozilla dołącza do grona twórców przeglądarek dla trybu Metro w Windows 8. Dołącza zdecydowanie za późno, bo Chrome już od dawna tutaj gości (a wręcz rozpycha się łokciami), a Internet Explorer jest nawet dostępny w dwóch wersjach - 10 i 11. Czy "metro-lisek" cokolwiek tutaj zmieni?

Przeglądarka Mozilli otrzymała tryb pracy Metro w wersji 26, która właśnie wylądowała w kanale Aurora. Można ją oczywiście pobrać i przetestować samodzielnie, gdyż pliki są już dostępne na serwerach FTP Mozilli. Co Firefox ma do zaoferowania w trybie Metro?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że program nie ma właściwie nic wspólnego z wersją poglądową, którą zaprezentowano w październiku 2012. Zmieniło się tutaj praktycznie wszystko, a interfejs został całkowicie przystosowany do tabletowych realiów. W rezultacie pasek adresu wraz z poleceniami przypinania do ekranu startowego i dodawania do zakładek wylądował przy dolnej krawędzi ekranu, wzorem Internet Explorera. Tuż nad nim wyświetla się też cienka, niebieska linia informująca o wczytywaniu witryny.

Przeglądarkę wyposażono też w dwa charakterystyczne przyciski zachodzące delikatnie za boczne krawędzie ekranu. Pozwalają one na otworzenie nowej karty lub powrót do poprzedniej strony. W ten sposób Mozilla zastąpiła pasek narzędzi, który na tabletach nie jest szczególnie praktycznym rozwiązaniem. Szkoda, że nie dorzucono do tego obsługi gestów - może na tradycyjnych laptopach się ona nie sprawdzi, ale byłaby prawdziwym zbawieniem dla posiadaczy tabletów i ultrabooków.

Pasek z kartami jest wyświetlany na wysuwanym zza górnej krawędzi panelu. Nie jest on na razie zbyt funkcjonalny, bo miniaturek nie możemy przesuwać ani grupować. Jedyne, na co nam pozwolono, to przełączanie się między nimi i zamykanie i otwieranie nowych. Oby z czasem rozbudowano możliwości tego elementu.

Ciekawie prezentuje się strona startowa przeglądarki. Jest ona przewijana poziomo, co stanowi charakterystyczny element aplikacji dla Windows 8. Znajdziemy tutaj miniatury witryn, które najczęściej odwiedzamy (lub sami przypinamy), a także listę zakładek oraz ostatnio otwartych stron. Całość ma bardzo przejrzystą oraz intuicyjną w obsłudze formę.

Przeglądarka obsługuje już WebGL, akcelerację sprzętową HTML5 (w tym formaty wideo WebM i H.264) oraz została wyposażona w przyśpieszający ładowanie JavaScript moduł asm.js. Co ciekawe Firefox Metro już w tym stadium rozwoju posiada funkcje synchronizacji, a także dość rozbudowane możliwości konfiguracji.

Zanim program trafi do kanału stabilnego (a ma to nastąpić na początku 2014 roku) zapewne zmieni się jeszcze wiele mniej lub bardziej istotnych elementów. Nie zmienia to jednak faktu, że Mozilla się postarała i przygotowała od podstaw niemal zupełnie nowy, zaprojektowany z myślą o ekranach dotykowych (czego nie można powiedzieć o Chrome) interfejs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu