Apple

Nadchodzi WWDC 2016 - gdzie obejrzeć, kiedy i... czego się spodziewać?

Jakub Szczęsny
Nadchodzi WWDC 2016 - gdzie obejrzeć, kiedy i... czego się spodziewać?
6

Konferencja WWDC od Apple to święto deweloperów związanych z platformą Apple. Nie inaczej będzie w tym roku - Apple ponownie szykuje moc ciekawych informacji na temat swojego oprogramowania oraz rozwiązań bezpośrednio dla deweloperów, mimo ogromnych nadziei fanów marki, raczej nie zobaczymy tam zupełnie nowych urządzeń tego producenta, a cała konferencja powinna się skupić na oprogramowaniu.

WWDC 2016 będzie premierą iOS 10

iOS zyska już dziesiątą, główną iterację. Jeden z popularniejszych systemów mobilnych na świecie przejdzie kolejną metamorfozę, o której wiemy relatywnie niewiele. Swoje typy opisywałem dla Was w tekście, w którym wyraziłem swoją opinię na temat tego, co powinno znaleźć się w iOS 10. Mówi się o możliwości ukrywania aplikacji i zmianach kosmetycznych, jednak dopóki tego nie ogłasza Apple, nie powinniśmy brać tego za pewnik.

Spore zmiany mogą dotyczyć nazewnictwa systemów Apple. Gigant ponownie "pomylił się" przy nazewnictwie komputerowego wcielenia wizji Apple - pisząc macOS zamiast OS X. W kręgu eksperckim wrze debata na temat możliwych zmian w nazewnictwie i choć na dobrą sprawę nikt nie jest absolutnie pewien tego, że Apple porzuci OS X jako nazwę, to wszyscy przyklaskują sobie, że przejście na macOS ujednoliciłoby rodzinę oprogramowania obejmującego tvOS, watchOS oraz iOS.

Spodziewamy się również rozwoju innych narzędzi dla deweloperów - moim osobistym typem są dalsze usprawnienia dla CareKit'a, który najbardziej mnie porwał przy okazji ostatniej konferencji, gdy pokazano nowe iPhone'y. Idea platformy wymiany informacji między lekarzem, a pacjentem oparta o odczyty z Watcha i big-data to niesamowite narzędzie, które - jak mam nadzieję - kiedyś stanie się standardem. Dlatego liczę na kolejne nowości w tym temacie, nie mam sprecyzowane jasno: "na co czekam". No, może poza tym, że życzyłbym sobie jeszcze nieco bardziej intuicyjnego działania pewnych sfer iOS i wreszcie jakiegoś odpowiedniego powodu, dla którego miałbym z czystym sercem sprzedawać peceta z Windowsem i wybierać się po Macbooka.

Kiedy odbywa się konferencja?

Już w najbliższy poniedziałek będziemy mogli uczestniczyć w otwarciu konferencji WWDC - w Sieci odbędzie się to 13 czerwca o 10:00 czasu lokalnego (19:00 naszego czasu). Antyweb także będzie aktywnie uczestniczyć w tej konferencji, Konrad przekaże Wam najważniejsze informacje, które pojawią się tam w formie redakcyjnego livebloga. Po tym pojawią się teksty innych autorów podsumowujące nowości, które pojawiły się podczas konferencji. Serdecznie zapraszamy już teraz!

Gdzie obejrzeć otwarcie WWDC?

Konferencja WWDC będzie dostępna w formie livestreamu - Apple udostępnił już stronę internetową, na której można obejrzeć transmisję. Po prostu, 13 czerwca przed godziną 19:00 przejdźcie tutaj i oglądajcie razem z nami. Jeżeli chcecie to zrobić za pośrednictwem aplikacji - tutaj możecie ją pobrać dla urządzeń z iOS na pokładzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleWWDCwwdc 2016