Internet

Nadchodzi Wordpress 4.3, a w nim garść praktycznych i bardzo użytecznych nowości

Tomasz Popielarczyk
Nadchodzi Wordpress 4.3, a w nim garść praktycznych i bardzo użytecznych nowości
17

Od kilku dni na serwerach Wordpressa dostępna jest pierwsze wersja beta wydania z numerkiem 4.3. Nowości, jakie nadchodzą wielkimi krokami to coś więcej niż tylko delikatny lifting. Twórcy skupiają się na możliwości jeszcze prostszego personalizowania layoutów, rozwijają edytor favicon, a także wpro...

Od kilku dni na serwerach Wordpressa dostępna jest pierwsze wersja beta wydania z numerkiem 4.3. Nowości, jakie nadchodzą wielkimi krokami to coś więcej niż tylko delikatny lifting. Twórcy skupiają się na możliwości jeszcze prostszego personalizowania layoutów, rozwijają edytor favicon, a także wprowadzają łatwiejsze formatowanie do edytora wizualnego.

Pierwsza beta Wordpressa 4.3 zadebiutowała 1 lipca. Harmonogram praca zakłada wydanie stabilnej wersji 18 sierpnia. Przed twórcami sporo pracy, bo i nowości planowanych w tym wydaniu jest zaskakująco dużo. Wypróbowałem ostatnie nocne wydanie na swoim blogu (obyło się na szczęście bez kataklizmu). Jeżeli macie trochę odwagi i lubicie adrenalinę, to możecie skorzystać z wtyczki WordPress Beta Tester i przetestować rozwojowe wydania jeszcze przed premierą.

Co szykują twórcy? Wordpress 4.3 to kolejne udoskonalenia w module personalizacji. Za jego pomocą możemy modyfikować layout naszej witryny i na bieżąco doglądać zmian. Teraz w taki sposób zmienimy również zawartość menu. Oczywiście stary panel konfiguracji w dalszym ciągu pozostaje i mamy do niego dostęp. Widać jednak, że twórcy kładą nacisk na jego nowe wcielenie i chcą uczynić CMS-a bardziej przystępnym mniej zaawansowanym użytkownikom. Niewykluczone, że z czasem przenoszone tutaj będą pozostałe elementy, jak np. tekstowy edytor kodu, który od dłuższego czasu nie doczekał się żadnych znaczących zmian (choć to akurat przeczyłoby idei).

Nowy Wordpress w końcu natywnie będzie obsługiwał favicony, które dotąd były implementowane jedynie przez layout lub zewnętrzną wtyczkę. Teraz odpowiednią opcję znajdziemy na ekranie ogólnych ustawień. Wystarczy wskazać obrazek, który chcemy, aby pełnił taką rolę, a następnie go wykadrować. Wydaje się proste i praktyczne.

Szczególnie fajnie zapowiadają się nowe funkcje formatowania tekstu w edytorze wizualnym. U nas w Antywebie wszyscy korzystają z wersji tekstowej. Wszyscy poza mną (nie żebym był na bakier z HTML - po prostu tak mi wygodniej), dlatego szczególnie mnie cieszą zmiany. Teraz listy można tworzyć tak, jak m.in. w Wordzie, a więc wstawiając "*" na początku wiersza lub liczbę z kropką (1., 2., 3. itd.). Mało tego, znak ">" na początku wiersza przekształci dalszą treść w cytat, a "#" w nagłówek (przy czym "##" to nagłówek drugiego stopnia, a "###" trzeciego itd.). To powinno znacznie przyśpieszyć pisanie - szczególnie gdy korzystamy z trybu pisania bez rozpraszania, w którym paski narzędziowe są ukryte.

Z mniej widocznych, aczkolwiek równie istotnych nowości, warto wymienić lepsze zarządzanie hasłami. Tworzeni przez administratora użytkownicy będą teraz otrzymywali informacje o haśle w postaci linka, a mechanizm resetowania będzie samodzielnie proponował nowe hasło. Tradycyjnie też dziesiątki poprawek pojawią się pod maską. Mają one podnieść poziom bezpieczeństwa, poprawić stabilność oraz uprościć życie developerom.

Zapowiada się na jedną z ciekawszych aktualizacji WP w ostatnim czasie. Takie zmiany aż zachęcając do tego, aby.... pisać więcej. ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetblogiWordPressCMS