Świat

Nadchodzi Wordpress 2.6.1 - nadzieja na lepszą wydajność?

GM
Grzegorz Marczak
20

Nadchodzi nowa (kolejna nowa) wersja popularnego systemu blogowego jakim jest wordpress. Ostatnia duża aktualizacja skryptu była oznaczona numerkiem 2.5 i muszę przyznać, że wprowadzono w niej wiele ciekawych zmian i udogodnień dla osoby prowadzącej bloga. To czego chyba nie udało się do końca zr...

Nadchodzi nowa (kolejna nowa) wersja popularnego systemu blogowego jakim jest wordpress. Ostatnia duża aktualizacja skryptu była oznaczona numerkiem 2.5 i muszę przyznać, że wprowadzono w niej wiele ciekawych zmian i udogodnień dla osoby prowadzącej bloga.

To czego chyba nie udało się do końca zrobić to zoptymalizować skrypt na tle aby nie sprawiał problemów z hostingiem (sam jestem niestety tego przykładem). Wordpress nadal wśród wielu osób uważany jest za program bardzo obciążający serwery w momencie kiedy zaczyna pojawiać się nieco większy ruch (wizyty i odsłony).

Pełna lista usprawnień (podaję za readwriteweb.com) jakie znajdziemy w nowej wersji 2.6.1 (na razie dostępna jest wersja beta - to dla odważnych):

  * Caching of static files with Google Gears for faster Admin page loads
  * A new and improved image editing dialog that offers lots of control over the images in your posts
  * Theme previewing as seen on WordPress.com
  * Built-in word counting in the post editor
  * The ability to disable remote publishing for the security conscious
  * XML-RPC API for changing blog options
  * Better SSL support for the Admin
  * Hierarchy-aware paging in the Manage Pages and Manage Categories admin pages.
  * The ability to relocate your content directory
  * The ability to move wp-config.php out of your web root
  * Drag-and-drop sortable galleries
  * Customizable default avatars
  * Bulk delete, activate, and deactivate for plugins
  * Check box range selection with shift-click
  * TinyMCE 3.1.0.1 with lots of bug fixes
  * jQuery 1.2.6 with some nice performance improvements
  * jQuery UI 1.5
  * Lots of bug fixes and performance improvements

Jak widać oprócz kilku ciekawych usprawnień jest też mowa o poszukiwanym przeze mnie słowie klucz czyli "performance" - mam nadzieję, że tym razem poprawa wydajności będzie zauważalna. Oczywiście nie dla czytelników bloga ale dla firm hostujących nasze wordpressy.

Osobiście brakuje mi w WP automatycznych aktualizacji - mimo iż proces uaktualniania tego skryptu blogowego nigdy nie sprawił mi problemu to jednak z dużą niechęcią myślę o każdym kolejnym wgrywaniu nowej wersji.

Ideałem natomiast było by wypuszczenie wersji wordpressa, która mogła by być hostowana w środowisku Google App - z pewnością wtedy problemy z wydajnością zniknęły by na jakiś czas.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu