Telewizja

Nadchodzi rewolucja w transmisjach z Ligi Mistrzów? UEFA zaskakuje decyzją

Konrad Kozłowski
Nadchodzi rewolucja w transmisjach z Ligi Mistrzów? UEFA zaskakuje decyzją
3

To może być zapowiedź prawdziwej rewolucji. Obecne do tej pory w rękach stacji telewizyjnych prawa do transmisji spotkań piłkarskiej Ligi Mistrzów mogą stać się kompletną własnością UEFA, która zapowiedziała start serwisu UEFA TV.

Zanim ten moment nadejdzie, uspokoję wszystkich, którzy ze względu na rozgrywki podpisali niedawno umowy na abomanent lub wykupiły dostęp do pakietu kanałów Polsat Sport Premium - na przestrzeni następnych kilku sezonów sytuacja nie ulegnie zmianie, bo podpisane kontrakty będą oczywiście obowiązywać. Dotyczy to nie tylko Polski, ale i całej Europy oraz Ameryki Północnej. Plan, o którym wspomina Press.pl, zakłada, że dzięki UEFA TV, jedne z najpopularniejszych rozgrywek piłkarskich będą łatwiej dostępne w krajach, gdzie nadawcy nie decydują się na pełny pakiet transmisji lub nie decyduje się na ich zakup w ogóle.

Ruch ten przypomina niedawno uruchomioną F1 TV oraz funkcjonujące od dawna WRC+ oraz NHL TV. Włodarze rozgrywek, cykli turniejów i wyścigów otwierają się na nowych widzów, ale dają też większe możliwości stałym fanom. Pomimo obecności magazynów i transmisji na żywo z rajdów WRC na Canal+ w poprzednim sezonie, wszystkie te treści oraz wiele, wiele więcej można było oglądać w internecie w ramach subskrypcji. Podobnie z F1 TV Pro i Eleven Sports, a śledzenie rozgrywek najlepszej ligi hokejowej nigdy nie było tak przyjemne, jak dzięki platformie NHL TV.

Wpływy z praw do transmisji Ligi Mistrzów są dla UEFA i klubów biorących udział w rozgrywkach wręcz olbrzymie. Nie powinniśmy się spodziewać, że w najbliższych latach ulegnie to zmianie, ale jestem ciekaw jak na te wieści zareagują nadawcy, którzy będą musieli za jakiś czas renegocjować umowy. Wtedy, jeden z punktów na dokumencie może zawierać zastrzeżenie, że UEFA będzie posiadać własną ofertę transmisji w internecie, podobnie jak wygląda to w przypadku WRC i NHL.

Nie mamy pojęcia jak będzie wyglądać i funkcjonować UEFA TV, ale wiemy że trafią tam transmisje Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, a także materiały archiwalne - zapowiedział szef UEFA,  Aleksander Ceferin, na kongresie w Rzymie. Jeśli zabiorą się za to odpowiedni ludzie, to coś na wzór WRC+ czy NHL TV byłoby bardzo mile widziane na rynku, bo zobaczenie w całości finału LM z 1999 roku byłoby nie lada gratką. 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu