Media

Na razie nie czuję Durczoka Ślązaka

GM
Grzegorz Marczak
15

Maciej opisał wam przed chwilą start nowego serwisu internetowego tworzonego przez Kamila Durczoka. Silesion, serwis dla Ślązaków o Śląsku i Ślązakach. Nie czuję jednak w tym serwisie tego Śląska. Moja mama pochodzi ze Śląska, a dokładnie z Rudy Śląskiej. Spędziłem na Śląsku sporo czasu w dzieciństwie (choć nie tak dużo jakbym chciał). Nie jestem Ślązakiem, ale wiem czym jest to miejsce dla jego mieszkańców. Społeczność to podstawa Śląska, społeczność i solidarność.

Przeglądałem dziś więc z dużym zainteresowaniem Silesion. Bez uprzedzeń, z ciekawością i niestety na razie Śląska nie czuję w tym portalu. Nie czuję klimatu, jestem rozpraszany różnotematycznymi treściami i migającymi animowanymi grafikami.

Do tego ten wstępniak naczelnego - to powitanie. Słabe, oczywiste - bijące w najgłośniejsze hasła. Nie czuję w nim zaangażowania. Nie kupuję też narracji Durczoka Ślązaka. Może to się zmieni. Może dziennikarz telewizyjny nie jest tak dobry w przekładaniu emocji na słowo pisane.

Problem zupełnie inny to treści. Jakby na szybko tworzone. Jest ich sporo, ale czytania jest mało. Jest sporo wideo, ale w wielu materiałach jest problem z dźwiękiem. Brak mikrofonu robi jednak swoje, a dźwięk w wideo jest najważniejszy. Całość, w porównaniu do gali premierowej, powoduje, że czuję dysonans pomiędzy zapowiedziami a ostatecznym produktem.

Nie czuję też na razie stylu Silesion. Czy to będzie portal, czy bardziej miejsce z mocną publicystyką czy miks wszystkiego ze wszystkim?

Największą wartością Silesion jest na dziś nazwisko twórcy portalu. To jest dobra baza do tworzenia dalej, o ile znajdzie swojego „Machałę”, czyli człowieka, który zajmie się operacyjną działalnością serwisu. Grupa docelowa jest dość duża, ale jest też ograniczona. Początkowo może to ułatwiać start, ale z czasem może być też barierą. Wprawdzie barierę tę można łatwo ominąć, ale wtedy na drodze do sukcesu stanie NaTemat i portale. No i zgubi się wtedy ten lokalny aspekt, na którym teraz buduje się historię serwisu.

Jeśli Durczok z ekipą zbuduje wokół swojego portalu klimat, który poczują Ślązacy ma szansę. Jeśli chce stanąć do boju z dużymi, szansa na sukces jest dużo mniejsza.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mediaKamil Durczok