MyPhone Prime 3 to nowa propozycja z niskiej półki cenowej, która stara się dawać klientom możliwie jak najwięcej. Jak jednak to wszystko przekłada się na wrażenia z użytkowania na co dzień?
Dane techniczne MyPhone Prime 3:
- 6,18-calowy ekran IPS o rozdzielczości 996 x 480 pikseli,
- Mediatek MT6739WA (4 x ARM Cortex A53 1,5 GHz) z grafiką PowerVR GE8100,
- 3 GB RAM,
- 32 GB pamięci wbudowanej,
- slot kart microSD do 32 GB (slot hybrydowy),
- Android 8.1 Oreo,
- LTE,
- Bluetooth 4.0,
- WiFi 802.11 b/g/n (2,4 & 5 GHz),
- port microUSB 2.0,
- NFC,
- złącze słuchawkowe 3,5 mm,
- aparat główny: 13 Mpix z f/2.2 i 0,3 Mpix,
- kamerka: 8 Mpix,
- bateria 3000 mAh,
- wymiary: 157,8 x 77,6 x 9,3 mm,
- waga: 183 gramy.
Cena w oficjalnej polskiej dystrybucji: 499 złotych. W zestawie etui i folia ochronna na ekran.
Wygląd, wykonanie
MyPhone Prime 3 nie wyróżnia się tu na tle innych budżetowców. To jednak nic złego, ponieważ całość prezentuje się po prostu porządnie. Pod względem stylistyki nie mamy żadnych eksperymentów, chyba że do takich zaliczymy wyeksponowane wcięcie w ekranie. Na plus zaliczam również niebieską wersję kolorystyczną, która jest całkiem miłą odskocznią od czerni i bieli.
Do wykonania zastosowano dobre jakościowo tworzywo sztuczne. Co ciekawsze, mamy nawet zdejmowalną tylną klapkę, ale niestety nie da się tu szybko wymienić baterii. Nieco gorzej prezentuje się jakość wykonania. Plecki delikatnie uginają się pod mocniejszym naciskiem i moim zdaniem mogłoby zostać to poprawione. Sam sprzęt wygodnie leży w dłoni. Nie da się jednak pominąć jego sporych wymiarów, które wynikają z aż 6,18-calowego ekranu oraz sporych ramek wokół niego.
Poza tym smartfon stawia na standardowe wyposażenie z zakresu złącz: microUSB 2.0 i audio jack 3,5 mm. Na dolnej krawędzi ujrzymy głośnik i mikrofon, a do tego dochodzi miejsce na dwie karty nanoSIM i microSD pod klapką.
Wyświetlacz
Panel ma przekątną 6,18 cala. Niestety, MyPhone Prime 3 może pochwalić się rozdzielczością WVGA w formacie 19:9, która wynosi nad wyraz skromne 996 x 480 pikseli. Nieostrości obrazu można bardzo łatwo dostrzec i teraz spodziewałbym się tu co najmniej HD+. Cóż, szkoda, że zaoszczędzono na takim elemencie.
Panel wykonano natomiast w technologii IPS TFT LCD. Oferowana jakość obrazu jest całkiem niezła, choć, ponownie, konkurencja oferuje więcej. Jako atut należy uznać szerokie kąty widzenia, całkiem przyjemne odwzorowanie barw i czystą biel, ale już czerń jest po prostu szara. Do tego zbyt wysoki poziom jasności minimalnej, a maksymalny jest akceptowalny. Tu jednak najbardziej przeszkadza folia na ekran, która szybko się palcuje, ale z drugiej strony przekłada się na bardzo przyjemny ślizg palca.
Wydajność, działanie
MyPhone Prime 3 został wyposażony w układ Mediatek MT6739W. Cztery rdzenie ARM Cortex A53 1,5 GHz i grafika PowerVR GE8100 są standardowym połączeniem w tej klasie cenowej, a warto docenić to, że zadbano jeszcze o 3 GB RAM i 32 GB pamięci wbudowanej.
Zdecydowanie telefon ten nie został stworzony do gier. Radzi sobie oczywiście z prostszymi tytułami i nawet radzi sobie lepiej niż inni budżetowi rywale za sprawą niższej rozdzielczości ekranu, choć to marne pocieszenie. Na plus na pewno fakt, że urządzenie nie ma tendencji do nadmiernego nagrzewania się.
Benchmarki:
Antutu: 38507
Geekbench
Single-Core: 583
Multi-Core: 1603
3D Mark
Sling Shot Extreme (Vulkan / OpenGL): nie udało się dokończyć testu
Sprzęt działa dosyć nierówno. Z jednej strony jest w stanie oferować płynne, stabilne działanie, ale z drugiej zdarzają mu się spowolnienia i, co najzabawniejsze, przy stosunkowo małym obciążeniu. Wygląda to na jakieś niedopracowanie w samym oprogramowaniu. Mimo wszystko mogłoby to wyglądać lepiej, szczególnie że mamy 3 GB RAM, a w tle mogą działać bezproblemowo tylko trzy aplikacje.
Na dane użytkownika mamy łącznie 32 GB pamięci wbudowanej. Z tego do wykorzystania zostaje około 23 GB i jest to ilość w zupełności wystarczająca dla większości użytkowników. Do tego w razie czego mamy slot kart microSD, bez konieczności rezygnacji z dual SIM.
Test pamięci wbudowanej AndroBench:
– sekwencyjny odczyt danych – 208,58 MB/s,
– sekwencyjny zapis danych – 93,34 MB/s,
– losowy odczyt danych – 20,95 MB/s,
– losowy zapis danych – 11,25 MB/s.
Oprogramowanie
MyPhone Prime 3 działa pod kontrolą Androida 8.1 Oreo. Producent nie zdecydował się na dodanie żadnej nakładki i mamy do czynienia z czystym oprogramowaniem. Niestety, mało prawdopodobne, abyśmy doczekali się tu Androida 9 Pie czy 10 Q. Całość wygląda tak samo, jak na innych tanich telefonach z procesorem Mediatek i czystym Androidem, więc tu prawie żadnego zaskoczenia nie ma. Prawie, ponieważ producent ograniczył liczbę funkcji do minimum.
Dostępne funkcje:
- DuraSpeed - ograniczenie działania aplikacji w tle,
- Gesty - uruchamianie aparatu poprzez dwukrotne naciśnięcie klawisza zasilania.
Skaner linii papilarnych
Czytnik biometryczny ulokowany jest na pleckach smartfona. Działa szybko i bezbłędnie, więc trudno tu się rozpisywać. Świetny system zabezpieczenia.
Zaplecze telekomunikacyjne
Urządzenie oferuje wszystko to, co teraz jest potrzebne. Mam tu na myśli LTE, dual SIM standby, Bluetooth i dwuzakresowe WiFi, a także GPS. Wszystkie moduły działają bez zastrzeżeń, telefon nie ma najmniejszych problemów z zasięgiem. Niestety, jakość rozmów prezentuje się słabiej. Głośnik nieco zaszumia głos rozmówcy, a mikrofon ma problemy z filtrowaniem odgłosów otoczenia. Na ogromny plus zaliczam obecność NFC do płatności zbliżeniowych.
Jakość dźwięku
Pojedynczy głośnik multimedialny po prostu jest. Wydobywa się z niego mało przyjemne brzmienie i zdecydowanie jest to najsłabszy element testowanego smartfona. Nie dość, że nie oferuje wysokiej głośności, to jeszcze zniekształca audio. Niewątpliwie na słuchawkach jest o wiele lepiej. Owszem, daleko mu do sprzętu dla audiofilów, ale dźwięk staje się już całkiem przyjemny.
Aparat
Tu MyPhone Prime 3 niczym nie zaskakuje. Z tyłu mamy prawie podwójny aparat 13 Mpix z 0,3 Mpix, które teoretycznie jest, ale wątpię, że ma jakikolwiek wpływ na wykonywane zdjęcia. Do kompletu dodano kamerkę 8 Mpix. Oprogramowanie jest typowe dla urządzeń z procesorem Mediateka i zdecydowanie można je pochwalić za prostotę, choć teraz wygląda po prostu archaicznie.
Do naszej dyspozycji są oddane tryby HDR, upiększania twarzy oraz panorama. W zasadzie nic więcej nie jest potrzebne. Problematyczna okazuje się być niska jakość zdjęć, nawet w dobrych warunkach oświetleniowych. Niewiele można tu napisać poza tym, że MyPhone Prime 3 nie nadaje się na podręczny aparat: mało szczegółów, kiepskie odwzorowanie barw. O dziwo, jakość po zmroku bardzo się nie pogarsza.
Bateria
3000 mAh nie przekłada się na rewelacyjne czasy pracy. MyPhone Prime 3 potrafi działać na jednym ładowaniu na włączonym ekranie od 3,5 do 4,5 godziny przy LTE i do 5,5 przy WiFi. W zupełności wystarczające wyniki, a na pochwałę zasługuje świetnie zoptymalizowany tryb standby.
Podsumowanie
MyPhone Prime 3 jest niezłym smartfonem, w dodatku z NFC. W cenie 499 złotych oczekuję jednak więcej i moim zdaniem dopiero spadek tej kwoty do poziomu 399 złotych spowoduje, że zakup tego sprzętu będzie miał sens. Na pewno firma musi jeszcze popracować nad stosowanymi ekranami i multimediami, które wypadają słabiej niż u podobnie wycenionej konkurencji.
Przeczytaj również: Telefony do 500 złotych.
Alternatywy dla MyPhone Prime 3:
- Alcatel 1S - nowy model z ośmiordzeniowym procesorem, 3 GB RAM i Androidem 9 Pie,
- LG K11 – jeżeli szukacie mniejszego smartfona i z NFC w standardzie, to jest to świetna propozycja,
- Nokia 3.1 – czysty Android, pewne aktualizacje i 5,2-calowy ekran HD+,
- Wiko View – ciekawy budżetowiec ze Snapdragonem 425 i lepszym, 5,7-calowy ekranem IPS.
Zalety:
- wygląd,
- duży ekran,
- poprawne działanie,
- NFC,
- osobne sloty dual SIM i microSD,
- skaner linii papilarnych.
Wady:
- rozdzielczość ekranu,
- spowolnienia,
- jakość dźwięku,
- wciąż Android 8.1 Oreo,
- jakość zdjęć i filmów.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu