Telewizja

Tym razem będzie znacznie lepiej - oto nowy dekoder Platformy CANAL+ z Android TV

Konrad Kozłowski
Tym razem będzie znacznie lepiej - oto nowy dekoder Platformy CANAL+ z Android TV
15

Platforma CANAL+ przygotowuje się do wielkiej premiery tej jesieni - wkrótce zadebiutuje nowa usługa VOD myCANAL, wraz z którą w ofercie pojawi nowy hybrydowy dekoder z Android TV obsługujący też telewizję naziemną.

Jeśli odnosicie wrażenie, że podobna premiera miała już miejsce, to rzeczywiście częściowo macie rację. Jakiś czas temu platforma nc+ (dziś już platforma CANAL+) wspólnie z serwisem Player.pl wprowadziła na rynek dekoder hybrydowy Player+BOX, który łączył w sobie dekoder telewizji naziemnej, internetowej oraz przystawkę TV z serwisem VOD. Choć pomysł wydawał się właściwy, to już na starcie zabrakło kilku aspektów, które mogłyby zaważyć o sukcesie urządzenia - mowa przede wszystkim o braku wsparcia dla rozdzielczości 4K oraz obsługi innych aplikacji do serwisów VOD. Player+BOX zarzucano też niewystarczającą wydajność.

Jak na razie sporo wskazuje na to, że nowy dekoder platformy CANAL+ nie będą trapić te same problemy.

Nowy dekoder Platformy CANAL+ z Android TV

Serwis Android TV Rumors opublikował na Twitterze zdjęcie dekodera wystawionego na targach IBC2019 przez firmę Skyworth. Na froncie urządzenia znajduje się logo CANAL+, natomiast na spodzie widniała naklejka z opisem w języku polskim. Bardzo szybko można więc było rozwiązać zagadkę specyfikacji sprzętu, która prezentuje się następująco: procesor Amlogic S905X2 z 4-rdzeniowym procesorem 1,8 GHz ARM Cortex A53 o szybkości 16.560 DMIPS oraz z grafiką ARM Mali G31 OpenGL ES3.2, Vulkan 1.1, głowica DVB-T/T2 oraz Android TV w wersji 9.0. Skyworth HY4001 wspiera rozdzielczość 4K i kodeki H.265/HEVC. Przed CANAL+ liczne premiery własnych seriali, jak Żmijowisko, Król czy Mały zgon, które powstają oczywiście w 4K, dlatego jasne jest, że nowa usługa musi ten standard wspierać.

- Planujemy wprowadzenie takiego dekodera na polski rynek, co jest bezpośrednio związane z zapowiadaną przez nas usługą myCANAL -  odpowiada na nasze zapytanie Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Platformy Canal+.

Net

To wszystko sprawia, że elementy układanki zaczynają do siebie coraz bardziej pasować. Platforma CANAL+ potwierdziła bliższą współpracę z Netfliksem na polskim rynku (i nie tylko), dlatego takie urządzenie będzie idealnie wpasowywać się w nowo obraną ścieżkę przez usługodawcę. Android TV otwiera możliwości sięgnięcia po sprawdzoną aplikację Netfliksa, a pewne jest, że na urządzeniu znajdzie się także aplikacja VOD myCANAL, która ma pozwalać nie tylko na oglądanie treści wideo na życzenie, ale także telewizji na żywo. Oferta będzie też zawierać katalog jednego z największych polskich dystrybutorów - Kino Świat - który zostaje przejęty przez platformę CANAL+.

Kiedy zadebiutuje usługa VOD myCANAL?

Dekoder prawie na pewno będzie też oferować dostęp do sklepu Google Play i umożliwi pobieranie innych aplikacji, jak HBO GO czy Prime Video. Zastanawiające jest, czy aplikacja myCANAL trafi do Google Play i będzie ją można swobodnie instalować na innych przystawkach z Android TV, np. Nvidii Shield TV. Innym pytaniem jest to o obecność aplikacji myCANAL na Apple TV, smart TV Samsuga czy LG oraz ewentualne wsparcie dla Chromecasta.

Nie wiemy, kiedy dokładnie wystartuje usługa myCANAL, z której debiutem na pewno zbiegnie się wprowadzeniem dekodera na rynek, ale wcześniejsze doniesienia wskazywały, że może to nastąpić jeszcze w tym roku.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu