Android

My tu gadu gadu o KitKacie, a Google wypuszcza Androida 4.3.1

TP
Tomasz Popielarczyk
18

Wczorajszego wieczoru część posiadaczy tabletów Nexus 7 otrzymała od Google prezent. Nie byle jaki, bo oznaczony numerkiem 4.3.1. Co ma do zaoferowania nowy Android i jakie nowości przed oczekiwaną jeszcze w tym miesiącu premierą wersji 4.4 wprowadzono do niego? Aktualizację do Androida 4.3.1 otr...

Wczorajszego wieczoru część posiadaczy tabletów Nexus 7 otrzymała od Google prezent. Nie byle jaki, bo oznaczony numerkiem 4.3.1. Co ma do zaoferowania nowy Android i jakie nowości przed oczekiwaną jeszcze w tym miesiącu premierą wersji 4.4 wprowadzono do niego?

Aktualizację do Androida 4.3.1 otrzymali już niektórzy posiadacze tabletów Nexus 7 z LTE. Jak to Google ma w zwyczaju, dostarcza ją stopniowo i zapewne wkrótce wszystkie urządzenia doczekają się monitu o możliwości zainstalowania nowszej wersji. Tylko, czy jest tym razem na co czekać?

Według pierwszych doniesień aktualizacja ma rozmiar 9,42 MB, co nie jest zbyt imponującą wartością i wskazuje na dość ubogą liczbę nowości. Na razie szczęśliwcy, którzy otrzymali nową wersję systemu nie informują o żadnych rewolucyjnych zmianach. Pojawiają się informacje o większej stabilności, wyeliminowanych błędach, a także przyśpieszeniu systemu. Na ten ostatni aspekt bym uważał - praktyka pokazuje, że równie często mamy do czynienia ze zwykłym efektem Placebo.

Póki co jedyną nowością, którą daje się zobaczyć gołym okiem tuż po aktualizacji jest obecność programu Google Keep, co sugerowałoby, że kalifornijski gigant bierze na poważnie ten projekt i nie ma zamiaru prędko się z nim rozstawać, o czym zresztą już pisałem jakiś czas temu.

Wydanie Androida 4.3.1 ma jednak inne znaczenie. Skoro Google łata błędy w obecnej wiodącej wersji 4.3, to czy rzeczywiście jest szansa, że zobaczymy kolejną dużą aktualizację już niedługo? Media sugerują, że jeszcze w październiku kalifornijski gigant zaserwuje nam danie złożone z nowego Nexusa 5 oraz Androida KitKat 4.4. Jaki w takim wypadku sens miałaby aktualizacja wypuszczona teraz, w kilka tygodni przed ewentualną premierą czegoś dużego?

Owszem, możemy to tłumaczyć troską o starsze modele innych producentów, z czego część prędzej otrzyma aktualizację do wersji 4.3.1 niż 4.4. Być może inżynierowie Google'a zanotowali pewne błędy i luki, których wyeliminowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników? Trudno z tej perspektywy spekulować.

Jeżeli dysponujecie Nexusem 7 z LTE, serwis Android Police opublikował na swoich łamach linki do aktualizacji, którą można wykonać ręcznie. Wówczas sami będziecie mogli wziąć udział w poszukiwaniu ukrytych przez Google'a w systemie cukierków...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu