Google

Nowa wersja mobilnego Gmaila z widocznymi i odczuwalnymi w korzystaniu zmianami

Grzegorz Ułan
Nowa wersja mobilnego Gmaila z widocznymi i odczuwalnymi w korzystaniu zmianami
34

Właśnie przed chwilą otrzymałem na swoim Androidzie aktualizację aplikacji Gmail do wersji 4.6 i muszę powiedzieć, że w końcu nie są to tylko kosmetyczne zmiany czy same poprawki błędów. Pierwsza ze zmian to główna lista wiadomości. Czasem do szewskiej pasji doprowadzało mnie zaznaczanie kilku wi...

Właśnie przed chwilą otrzymałem na swoim Androidzie aktualizację aplikacji Gmail do wersji 4.6 i muszę powiedzieć, że w końcu nie są to tylko kosmetyczne zmiany czy same poprawki błędów.

Pierwsza ze zmian to główna lista wiadomości. Czasem do szewskiej pasji doprowadzało mnie zaznaczanie kilku wiadomości. Z chwilą wprowadzenia awatarów przy wiadomościach, zaznaczenie ich ikony powodowało wybranie ich do grupowych działań, takich jak usunięcie czy przeniesienie do innych folderów. W moim przypadku było to w rezultacie losowe działanie, raz skutkowało otworzeniem wiadomości, raz zaznaczeniem, zupełnie nie wiem od czego to zależało. Teraz za każdym razem po zaznaczeniu ikona kontaktu zamienia się w "ptaszek" bezbłędnie.

O wiele ciekawsze zmiany czekają nas w szczegółach wiadomości. Wcześniej mieliśmy tu istne poplątanie z pomieszaniem, zwłaszcza przy dłuższych wątkach. Ale zacznijmy od pojedynczych wiadomości. Od razu po wejściu w daną pozycję widać, że uporządkowano wyświetlanie jej szczegółów. Jest czysto i przjrzyście. Temat wiadomości wyraźnie odznaczony na górze, a przy dłuższych wiadomościach górny pasek wiadomości przesuwa się razem z wiadomością.

W przypadku emaila z odpowiedzią, nasza wiadomość, jakby w osobnym oknie, umieszczana jest na dole, a odpowiedź na górze, wyraźnie odznaczona. Jeśli otworzymy dłuższą korespondencję w górnej części, znajdziemy jeden pasek z liczbą wiadomości w wątku, a po kliknięciu rozwinie się i pokażą się poszczególne pozycje z początkową ich treścią, które możemy też szybko podejrzeć w całości. Wcześniej było to mocno zagmatwane i przy znacznej liczbie wiadomości nachodziły one na siebie i nie sposób było kliknąć we właściwą pozycję.

Na liście nowości jest jeszcze jedna pozycja - Lepsza synchronizacja i działanie folderu Do wysłania, ale nie wiem, na czym te zmiany miały polegać, nie znalazłem różnic w tym temacie z poprzednią wersją Gmaila.

Osobiście cieszy mnie ciągłe udoskonalanie mobilnej wersji tej aplikacji i równoległe dostosowywanie jej do zmian w wersji przeglądarkowej. W ten sposób przyjemniej i wygodniej korzysta się z tego webmaila. Jeśli chodzi o samą wersję mobilną, brakuje mi jeszcze opcji wyświetlania tylko nieprzeczytanych wiadomości w poszczególnych folderach. O ile w wersji przegladarkowej możemy to załatwić wpisując w pasku wyszukiwarki label:unread, o tyle w mobilnej wersji skazani jesteśmy na przewijanie całej listy łącznie z już przeczytanymi wiadomościami.

Nową wersję można już zaktualizować lub pobrać z Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Android