Android

Można pobierać Androida 5.0 dla Nexusa 7. Co z pozostałymi modelami?

Tomasz Popielarczyk
Można pobierać Androida 5.0 dla Nexusa 7. Co z pozostałymi modelami?
18

Teoretycznie dziś powinna ruszyć oficjalnie aktualizacja Nexusów do Androida 5.0. Jak będzie w rzeczywistości? To wie już pewnie tylko Google. Szczęście mają posiadacze Nexusów 7, bo finalny build właśnie wyciekł do sieci i można go pobierać bezpośrednio z serwerów kalifornijskiej firmy (ciekawe jak...

Teoretycznie dziś powinna ruszyć oficjalnie aktualizacja Nexusów do Androida 5.0. Jak będzie w rzeczywistości? To wie już pewnie tylko Google. Szczęście mają posiadacze Nexusów 7, bo finalny build właśnie wyciekł do sieci i można go pobierać bezpośrednio z serwerów kalifornijskiej firmy (ciekawe jak długo). Już teraz zatem możecie doświadczyć Lollipopa bez oglądania się na OTA.

O wycieku informuje serwis AndroidPolice, który otrzymał link do buildu od jednego ze swoich czytelników. Jest on przeznaczony dla tabletu Nexus 7 z 2012 roku w wersji WiFi, a więc skorzystają z niego raczej nieliczni. Całość oznaczono symbolem LRX21P, a więc bardzo zbliżonym do tego, którym charakteryzuje się system na Nexusie 9 (LRX21L) oraz Nexus Playerze (LRX21M). Istnieje zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z finalną wersją.

Do zainstalowania Androida 5.0 na Waszych Nexusach będzie potrzeba trochę wiedzy i doświadczenia, a więc nie jest to zalecane początkującym użytkownikom. Szczególnie, że mogą się pojawić pewne problemy z obrazem bootloadera - urządzenie informuje o niezgodnej sygnaturze. Android Police informuje jednak, że załączona w paczce wersja ma już rok, więc większość posiadaczy Nexusa 7 powinna mieć już ją zainstalowana. Wystarczy zatem flashowanie samego systemu.

Dajcie znać, jeśli się Wam uda postawić Androida 5.0 na Waszych tabletach. Paczkę można pobrać bezpośrednio z serwerów Google'a, lecz nie wiadomo jak długo będzie ona tam dostępna. W razie czego przygotowano mirror na Mega. Źródłem jest Androidpolice, więc raczej nie ma obawy, że cokolwiek tam wstrzyknięto.

Jeżeli jednak nie śpieszy się Wam aż tak bardzo, aktualizacja OTA oraz obrazy dla wszystkich dotychczas wydanych Nexusów powinny się pojawić na serwerach Google jeszcze dziś. W chwili, gdy piszę te słowa na stronie umieszczono jedynie linki do systemów dla Nexusa 9 i Nexus Playera. Google zalicza obsuwę, jeśli chodzi o pozostałe modele, z bardzo prozaicznego powodu. Nieoficjalnie mówi się, że Nexus 5 ma problemy z pożerającym w błyskawicznym tempie baterię WiFi i prace nad wyeliminowaniem tego błędu zablokowały debiut systemu na pozostałych urządzeniach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu