Microsoft

Można? Można – Windows 10 dla telefonów jeszcze ładniejszy

Jakub Szczęsny
Można? Można – Windows 10 dla telefonów jeszcze ładniejszy
67

Konferencja Build pokazała jednoznacznie - Microsoft się zmienia i to na lepsze. Mnie to bardzo cieszy. Obawiałem się jednak, że gigant pokpi sprawę mobilnej odsłony okienek - ta nie dość, że przyniesie mechanizm emulacji/portowania aplikacji, to w dodatku wydaje się być naprawdę przemyślana pod kąt...

Konferencja Build pokazała jednoznacznie - Microsoft się zmienia i to na lepsze. Mnie to bardzo cieszy. Obawiałem się jednak, że gigant pokpi sprawę mobilnej odsłony okienek - ta nie dość, że przyniesie mechanizm emulacji/portowania aplikacji, to w dodatku wydaje się być naprawdę przemyślana pod kątem designu, który mimo wszystko musi być zbliżony do Androida oraz iOS, z których aplikacje mają w zamyśle giganta trafić do mobilnych kafelków.

Oprócz Continuum w telefonach Microsoftu, które pozwoli na podłączenie zewnętrznego monitora oraz klawiatury oraz myszy, Windows 10 zaoferuje odświeżone aplikacje - m. in. Microsoft Edge oraz Outlooka. Zrezygnowano całkowicie z przesuwnych kart na rzecz hamburgerowego menu, które będzie może nie wygodniejsze, ale na pewno odpowiadające temu, co znajduje się w konkurencyjnych rozwiązaniach. Na zrzutach ekranowych widać także, że interfejs nawet po gruntownej przebudowie jest bardzo spójny i nie gryzie się z tym, co dotychczas prezentował Windows Phone. Ponadto, będzie to lepiej wyglądać w kontekście samego Continuum, gdzie aplikacje będą skalowane w zależności od scenariusza obsługi urządzenia.

Najprawdopodobniej, do Windows Phone na dobre zawita obsługa telefonu w trybie horyzontalnej. Niektórzy nie widzą tego rozwiązania w mobilnym Windows, jednak uważam, że rozwiązanie to docenią osoby, które posiadają phablety. Sam osobiście narzekałem na brak odpowiedniego wykorzystania dostępnej przestrzeni roboczej - wydaje się, że Microsoft zaczyna rozumieć swoje błędy.

Sądząc po tym, co widnieje w kalendarzu dla mobilnego Windows 10, Microsoft być może zechciał po cichu, niewiążąco zapowiedzieć, kiedy nowa odsłona platformy pojawi się na rynku. Jeśli rzeczywiście taka była intencja giganta, to powinniśmy się go spodziewać we wrześniu. Wtedy także powinny zostać zaprezentowane nowe urządzenia dedykowane temu systemowi. Cóż, jest ciekawie i... czekamy na więcej!

Grafika: 1, 2, 3, 4.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu