Firefox

Szukasz szybkiej i bezpiecznej przeglądarki dla iOS? Sprawdź tą od Mozilli: oto Firefox Focus

Jakub Szczęsny
Szukasz szybkiej i bezpiecznej przeglądarki dla iOS? Sprawdź tą od Mozilli: oto Firefox Focus
10

Rynek przeglądarek dla iOS jest nieco ograniczony ze względu na wymuszone wykorzystywanie silnika Safari przez programy tego typu pojawiające się w AppStore. Jednak, mimo tego warto zwrócić uwagę na najnowszy produkt Mozilli - Firefox Focus. Przeglądarkę, która łączy w sobie szybkość z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Jeżeli wkurza Was to, że cały czas jesteście śledzeni przez skrypty umieszczane na stronach, ten program powinien być na to świetnym lekarstwem.

Firefox w swojej notce blogowej mówi o tym, że obecnie coraz więcej użytkowników zwraca uwagę na to, jak wygląda ich bezpieczeństwo w Sieci. Jest to prawda - dlatego też wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą mieć kontrolę nad swoimi informacjami w odpowiednim stopniu. Dodatkowo, informacje o wyszukiwaniach, przeglądanych stronach, czy profilach przeglądarki nie będą przechowywane przez Firefox Focus. Mało tego - nie wyświetlą nam się żadne wyskakujące reklamy, a interfejs użytkownika nie wystraszy nas ogromną ilością funkcji, czy też możliwością odpalania wielu kart. Program jest ascetyczny, ale właśnie o to chodzi.

Mozilla chwali się, że Firefox Focus świetnie radzi sobie ze skryptami śledzącymi, które zbierają dane na temat naszych preferencji ustalanych za pomocą tego, co oglądamy w sieci. Natomiast, jeżeli nam to nie przeszkadza na niektórych stronach, w bardzo prosty sposób otworzymy je za pomocą Firefoxa lub Safari za pomocą jednego przycisku. Ale to nie wszystko - Focusa możemy również zintegrować z Safari i korzystać z mechanizmu blokującego owe skrypty także na stockowej przeglądarce w iOS.

Istotnie, interfejs aplikacji jest niesamowicie prosty i jedyne, na co pozwala to... wpisanie adresu strony ręcznie. Nie przechowuje historii naszych wcześniejszych odwiedzin, nie mamy dostępu do historii, czy zasobów cache. Po skończonej sesji na danej stronie wciskamy przycisk "erase" i zaczynamy wszystko od nowa. Działa to trochę jak "podrasowany" trym Incognito, z tym, że w osobnej przeglądarce. Czy jest to wygodne? To zależy, do czego chcecie wykorzystywać Firefox Focus.

W ekranie ustawień możemy ustalić inne parametry działania programu. Możliwe jest ustawienie, jakie treści chcemy blokować - trackery reklamowe, analityczne, społecznościowe oraz inne, niepasujące do typologii. Możemy również zabronić zaciągania przez aplikację czcionek użytych specjalnie na stronie. Wspominałem o integracji aplikacji z Safari i w tym ekranie również możemy tego dokonać. Ciekawe jest domyślne wysyłanie anonimowych danych na temat użycia do Mozilli i w tym momencie wydaje mi się to być niesamowicie kontrowersyjne. W każdym razie - jeżeli Wam to nie pasuje, po prostu to wyłączcie.

Aplikację Firefox Focus znajdziecie w AppStore.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MozillaiOS