Microsoft

Możecie już sprawdzić ciemny motyw w Windows 10 - wasze oczy wam podziękują (aktualizacja!)

Konrad Kozłowski
Możecie już sprawdzić ciemny motyw w Windows 10 - wasze oczy wam podziękują (aktualizacja!)
24

Microsoft nieustannie poprawia wygląd Windows 10. Dopiero porównując dzisiejszą wersją z tą, która debiutowała, można zorientować się jak wiele zmieniło się na przestrzeni trzech lat. Teraz zmiany dosięgnęły także eksploratora, który zyskał ciemny motyw.

Ciemny motyw (kompozycja) eksploratora w Windows 10

Sam ciemny motyw nie jest żadną nowością w Windows 10. W ustawieniach systemu można już uaktywnić taką funkcję, ale niestety nie wpłynie to na cały interfejs. Między innymi właśnie eksplorator systemu pozostanie nietknięty. Na całe szczęście Microsoft zdaje sobie sprawę, że użytkownicy oczekują także ciemnej wersji eksploratora, dlatego w wersji oznaczonej numerkiem 17733 można już sprawdzić, jak wygląda w pełni okazałości. Jasne jest, że mamy do czynienia z kompletną i ostateczną wersją tej zmiany.Co poza tym w nowej wersji Windows 10? Aktualizacje to oczywiście szereg poprawek i usprawnień, a także seryjne usuwanie błędów, a pełną listę znajdziecie na blogu Windows.

Ciemny motyw to nowość nie tylko w Windows 10

Nie tylko Microsoft decyduje się na taki krok - podczas konferencji WWDC 2018 ogłoszono, że macOS Mojave przyniesie w pełni ciemny motyw dla systemy dedykowanego komputerom Mac. Wcześniej możliwe było wybranie ciemniejszej wersji tylko niektórych elementów, dopiero teraz wprowadzono tak rozległą modyfikację.

Warto zaznaczyć, że całe mnóstwo aplikacji i platform dodało w ostatnim czasie wsparcie dla ciemnego motywu - jest to pewien trend wśród deweloperów. Niektóre przeglądarki mają go od jakiegoś czasu (Opera), czy komunikatory (Telegram) i aplikacje serwisów społecznościowych (Twitter). Co ciekawe, nie zanosi jednak na to, by ciemny motyw zawitał do najnowszych wydań iOS 12 czy Androida Pie 9.0 (na szerszą skalę). Dlaczego? Nie mam pojęcia, dlaczego Apple nie wykonuje tego kroku na podobnych zasadach, co w przypadku macOS-a, ale chyba firma obawia się, że część aplikacji wciąż posiada jasny interfejs i zanim - jeśli w ogóle - doczekałyby się ciemnych odpowiedników, to użytkownicy mogliby się zrazić do braku zgodności wizualnej.

Ciemny motyw w eksploratorze Windows 10 to jedna z wielu nowości w nadchodzącej aktualizacji Redstone 5. Jeśli macie ochotę sprawdzać je na bieżąco, wybierzcie krąg "Fast" w programie Insider Preview.

A wiecie, że na wielu stronach internetowych, jak Facebook czy Google, możecie włączyć nieoficjalny ciemny motyw?

Aktualizacja: nie-do-końca skończony ciemny motyw

Jak donosi wielu użytkowników na Twitterze, pomimo przechwałek ze strony Microsoftu, ciemny motyw w Windows 10 (eksplorator) wcale nie wygląda na ukończony. Tylko popatrzcie na te zrzuty ekranu:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu