Microsoft

Pięć miesięcy później: Chrome nareszcie wspiera powiadomienia w Windows 10!

Konrad Kozłowski
Pięć miesięcy później: Chrome nareszcie wspiera powiadomienia w Windows 10!
15

Google nareszcie wprowadza obsługę centrum akcji i powiadomień w Windows 10 do przeglądarki Chrome. Wystarczy, ze będziecie posiadać najnowszą wersję stabilnego wydania i... odrobinę szczęścia.

Google nie udostępniło jeszcze bowiem tej funkcji wszystkim użytkownikom Chrome w wersji z numerem 68. W tweecie opublikowanym przez jednego z deweloperów czytamy, że nową funkcję uaktywniono u około połowy użytkowników, więc niektórzy będą musieli zaczekać aż przyjdzie ich kolej. Peter Baverloo sugeruje jednak, że częste włączanie i wyłączanie przeglądarki może przynieść efekt, ponieważ może to uaktywnić nowe ustawienia.

Powiadomienia z Chrome w Windows 10

Integracja centrum akcji Windows 10 z powiadomieniami przeglądarki Chrome to długo wyczekiwana przeze mnie funkcja. Chrome można potraktować, jako system-w-systemie, ponieważ mnogość zadań, które można już wykonać w obrębie przeglądarki jest przeogromna. Pozbyto się już takich dodatków jak tryb Chrome OS czy inne wynalazki, które można by raczej potraktować jako ciekawostki, aniżeli naprawdę użyteczne funkcje, ale Chrome to wciąż zasobożerne oprogramowanie, często działające na własnych zasadach.

Usunięcie z Chrome centrum powiadomień spowodowało jednak, że wysyłane przez strony, web-aplikacje czy komunikatory powiadomienia znikają bezpowrotnie po kilku sekundach. Czasem je po prostu przegapiam - przypomnienie z kalendarza wyświetlane jest tylko przez bardzo krótki okres. Jeśli nie było mnie akurat przy komputerze, ale byłem czymś totalnie zaabsorbowany, to będę musiał zerknąć na telefon, by sprawdzić o co chodziło.

Integracja Chrome z Windows 10 nie przebiega bezboleśnie - dzisiaj z Chrome Web Store wyleciał dodatek pozwalający uwzględniać w historii osi czasu odwiedzane w Chrome strony internetowe - ale jeden z ważniejszych kroków został właśnie wykonany. Oznacza to też, że Google Chrome dotyczą teraz wszystkie kwestie personalizacji powiadomień jak opcje związane z wyświetlaniem banerów, pokazywanie ich na ekranie logowania, pozostawanie w centrum akcji, powiadomienia dźwiękowe oraz ograniczenia ilościowe. O wszystkim zdecydujecie w ustawieniach systemu, gdzie na liście aplikacji musicie odnaleźć przeglądarkę Google Chrome.

Google rozpoczęło prace nad wdrożeniem tej nowości w marcu tego roku. Od tamtej pory mija około pięciu miesięcy. Lepiej późno, niż wcale.

Integrację powiadomień Google Chrome z Centrum akcji w Windows 10 możecie włączyć już dzisiaj. Wystarczy, że przejdziecie pod adres chrome://flags i odnajdziecie pozycję o nazwie "Enable native notifications". Z listy obok wybierzcie "Enable" i uruchomcie przeglądarkę ponownie.

Źródło, zrzut ekranu z ustawieniami: Thurrot.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu