Felietony

Google stworzył AI - zabawkę. Genialna w swojej prostocie

Jakub Szczęsny
Google stworzył AI - zabawkę. Genialna w swojej prostocie
7

Sztuczna inteligencja nie należy do mało skomplikowanych zagadnień, ale motywy stworzenia akurat tego dzieła nie są zbyt rozbudowane. Jak przyznają sami twórcy - akurat ten projekt powstał "dla zabawy" i przynajmniej na razie jego głównym celem nie jest zmiana świata. Takie połączenie jednak możemy spokojnie uznać za "ciekawe" i warte uwagi.

Move Mirror to projekt oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi "naśladować" pozy prezentowane przez ludzi wybierając je z bazy "PoseNet", opierając się na zdjęciach znajdujących się w internecie. Zasada działania Move Mirror jest prosta - wprowadzamy zdjęcie, na którym przedstawiamy dowolną pozę, a zadaniem AI jest dostarczenie nam takiego, które jak najbardziej przypomina zawartość pliku wynikowego - oczywiście w kontekście wspomnianej wykonanej pozy. Niezbyt trudne, niezbyt skomplikowane, ale Google wierzy w to, że projekt spodoba się nie tylko technologicznym freekom.

Wczoraj pojawiła się notka blogowa Google, w której gigant przedstawił swój nowy projekt machine learningowy. Z jednej strony cel jest prosty: dobra zabawa, a z drugiej - krzewienie wiedzy na temat tego typu rozwiązań. Google jako jeden z liderów, bardzo chętnie korzystający z ML i AI w swoich projektach oraz udostępniający oparte na nich narzędzia deweloperom, powinien tworzyć również mniej ważne "użytecznie" narzędzia - po to, aby angażować deweloperów.

17 różnych części ciała

Sztuczna inteligencja bazuje na 17 częściach ciała człowieka, których konfiguracja składa się na "pozę", która następnie stanowi materiał wejściowy dla poszukiwań najbardziej zbliżonej pozy w sieci PoseNet. Pozycja kostek, ramion, łokci jest równie istotna i rozpoznawana. Move Mirror nie rozpoznaje natomiast płci, wzrostu, wieku, czy znaków szczególnych ciała. Nie do tego został on stworzony.

Move Mirror działa na podobnej zasadzie jak motion capture, jednak w przypadku wspomnianej przez nas technologii wymagany jest często drogi, specjalistyczny sprzęt. Natomiast projekt Google wymaga jedynie pliku wejściowego / kamerki oraz... przeglądarki. Wszystko dzieje się tam: nawet zdjęcia, których używamy do znalezienia pozy nie są wysyłane do Google. Nie ma problemu z tym, abyście sami skorzystali z Move Mirror, a może nawet zainspirowali się osiągnięciami giganta w dziedzinie AI oraz ML.

Ale sztuczna inteligencja to nie tylko zabawka

Google świetnie krzewi swoje narzędzia wśród deweloperów i współtworzy bardzo zwarte i ciekawe środowisko. Takie projekty jak Move Mirror to świetne metody angażowania twórców, którzy również lubią się bawić i wiele projektów robią "dla siebie", mając na uwadze głównie własny rozwój.

Gigant pracuje również nad znacznie bardziej rozbudowanymi projektami dotyczącymi AI - Asystent staje się powoli niezwykle potężnym narzędziem zdolnym nawet do naśladowania ludzkich zachowań w trakcie rozmowy telefonicznej. Wkrótce powinien on pojawić się również w Polsce, co według niektórych źródeł jest... niezwykle bliskie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu