Felietony

Motoryzacja przyszłości według Intela

Filip Żyro
Motoryzacja przyszłości według Intela
0

Intel w przeszłości jasno dawał do zrozumienia, że obszar motoryzacyjny jest w kręgu jego zainteresowania. Od lat współpracuje z takimi markami samochodowymi jak: BMW, Hyundai, Infinity, nad komputerami pokładowymi, które uczynią korzystanie z samochodu przyjemniejszym i bardziej intuicyjnym. Właśni...

Intel w przeszłości jasno dawał do zrozumienia, że obszar motoryzacyjny jest w kręgu jego zainteresowania. Od lat współpracuje z takimi markami samochodowymi jak: BMW, Hyundai, Infinity, nad komputerami pokładowymi, które uczynią korzystanie z samochodu przyjemniejszym i bardziej intuicyjnym. Właśnie ogłosił swoje plany na przyszłość w motoryzacyjnym świecie.

Wczoraj uczestniczyliśmy w wideokonferencji zorganizowanej przez Intela, na której potentat układów scalonych zaprezentował swoją wizję motoryzacyjnej przyszłości. Co ciekawe Intel nie mydli nam oczu autonomicznymi pojazdami, które pojawią się na naszych drogach w ciągu kilku lat. Na początek pokazuje kolejne etapy ewolucji, które dopiero docelowo doprowadzą do samojezdnych pojazdów.

Jednak to był wstęp ogólny do konferencji, na której Intel przedstawiała co do zaoferowania ma współczesnym samochodom. Głównym punktem programu była prezentacja platformy sprzętowo-programowej Intel In-Vehicle Solutions, która ma za zadanie umożliwić szybsze i tańsze projektowanie systemów informacji i rozrywki pokładowej oraz poprawiać bezpieczeństwo jazdy. Wszystko to ma być możliwe, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i czasu produkcji systemów na potrzeby współczesnej motoryzacji. Intel wychodzi z propozycją gotowych platform, których implementacja w samochodach będzie znacznie łatwiejsza, a zaprogramowane aplikacje będą jednakowe niezależnie od modelu samochodu. Rozwiązanie to, może znacząco przyspieszyć wprowadzanie nowoczesnych technologii na pokłady aut. Jeżeli dać wiarę informacjom Intela, czas budowy samochodowego systemu informacji i rozrywki skróci się o ponad 12 miesięcy, a koszty zmniejszą nawet o 50 proc.

Jednocześnie producent procesorów pochwalił się, jak ważnym dla niego obszarem jest motoryzacyjny świat. W 2012 roku Intel ustanowił fundusz Intel Capital Connected Car Fund o kapitale 100 mln USD, aby przyspieszyć badania nad przejściem przemysłu motoryzacyjnego na kolejny etap, czyli: bezproblemowej łączności między pojazdem i urządzeniami elektroniki użytkowej. Pochwalił się również najnowszym zakupem Intela jest ZMP zajmującej się badaniami i technologią na rzecz samochodów autonomicznych.

Widać ewidentnie, że Intel ma swoją wizję motoryzacji przyszłości i konsekwentnie nią kroczy. W ogóle ostatnimi czasy firmy technologiczne na poważnie wzięły się za segment motoryzacyjny, bowiem daje on szerokie pole popisu dla nowoczesnych technologii. Można powiedzieć, że motoryzacja na dobre stała się kolejnym poligonem technologicznego wyścigu zbrojeń. Czy Intelowi uda się nakłonić do współpracy inne firmy produkujące auta? Bardzo możliwe. Spójny ekosystem posiada wiele zalet, co może zachęcić większą ilość firm do wspólnych działań. My, jako kierowcy powinniśmy się cieszyć. Dzięki implementacji najnowszych technologii na pokłady samochodów, ich przyszłość jawi się naprawdę interesująco.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu