Android

Motorola jako pierwsza bierze na celownik Androida 5.1. Na co czekają inni?!

Tomasz Popielarczyk
Motorola jako pierwsza bierze na celownik Androida 5.1. Na co czekają inni?!
42

Android 5.1 stał się faktem i przyniósł wiele bardzo potrzebnych zmian w systemie, eliminując chociażby dokuczliwe wycieki pamięci. Jeśli jednak chodzi o producentów urządzeń, nie kwapią się szczególnie do składania jakichkolwiek deklaracji. Przełamała się jedynie Motorola, której smartfony czeka ni...

Android 5.1 stał się faktem i przyniósł wiele bardzo potrzebnych zmian w systemie, eliminując chociażby dokuczliwe wycieki pamięci. Jeśli jednak chodzi o producentów urządzeń, nie kwapią się szczególnie do składania jakichkolwiek deklaracji. Przełamała się jedynie Motorola, której smartfony czeka niebawem wielka aktualizacja.

Problem z Androidem Lollipop jest taki, że ciągle pozostaje ciekawostką. Smartfonów, w których go znajdziemy nie ma na rynku zbyt wielu. Producenci ciągle realizują składane jesienią ubiegłego roku obietnice - z mniejszym lub większym poślizgiem. A tymczasem na rynku pojawił się właśnie system w wersji 5.1. W jakich smartfonach go zobaczymy? Na pewno w Nexusach, które właściwie w przeważającej większości już go otrzymały. W chwili, gdy pisze te słowa, sieć obiega informacja o aktualizacji Nexus Playera do wersji 5.1.

Wybija się przed szereg Motorola - ta sama Motorola, która obiecywała bardzo szybką aktualizację do Lollipopa i która pokpiła sprawę, bo zaliczyła solidną obsuwę. Moto X w wersji 2014 ma dostać Androida 5.1 już niebawem, a konkretnie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Lista zmian jest bardzo duża. Poza eliminacją masy błędów, smartfon ma oczywiście otrzymać nowości z nowego Androida oraz usprawnienia związane z działaniem aparatu (redukcja szumów) i wydajnością.

Jeśli chodzi o sam system, to większość nowości, które wprowadza jest niewidoczna, Przede wszystkim eliminuje on dokuczliwe problemy z WiFi oraz wyciekami pamięci, które odbijały się negatywnie na wydajności i stabilności systemu. Duże usprawnienia wprowadzono również w panelu szybkich ustawień, który teraz pozwala nam na zarządzanie sieciami bezprzewodowymi i urządzeniami Bluetooth bez przechodzenia do ekranu ustawień. Bardzo praktycznym dodatkiem jest też możliwość ustawienia trybu "nie przeszkadzaj" do momentu uruchomienia następnego alarmu. Prawdopodobnie skorzysta z niego wielu użytkowników pragnących spokoju w nocy. Poprawiono też funkcjonalność panelu sterowania głośnością.

Jestem bardzo ciekawy, czy tym razem Motorola nie rzuca słów na wiatr. Jeżeli faktycznie uda się szybko wdrożyć Androida 5.1, będzie to delikatny pstryczek w nos dla innych producentów. Z drugiej strony nie wiadomo, co dzieje się u nich. Być może tym razem, po rozczarowaniach związanych z mniej lub bardziej opóźnionym wdrożeniem Lollipopa postanowili oszczędzić użytkownikom stresu i nerwów, a sobie wstydu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu