Gry

Piraci go nienawidzą. Zrobił świetnego moda, który ulepsza grę, ale blokuje jej piracką wersję

Paweł Winiarski
43

Moder NieR: Automata musi niestety borykać się z negatywnymi komentarzami, bo po instalacji jego modyfikacji piracka wersja gry staje się niegrywalna. I dobrze, to jeden z ciekawszych sposób na walkę z piractwem.

Oczywiście nie jest tak, że posypały się na niego gromy. Raczej pochwały, choć za to jak modyfikacja ulepsza grę, a nie dodatkowy efekt. Najpierw więc o tym pierwszym. Niejaki Kaldaien jakiś czas temu wypuścił moda FAR, który sprawia, że PC-towa wersja NieR: Automata działa zdecydowanie lepiej niż zwykła odsłona. Z 30 klatek gra potrafi się dzięki niemu rozpędzić do 50-60, co jak sami możecie się domyślić jest dużą różnica. Niejako efektem ubocznym zastosowania tej modyfikacji jest…zablokowanie pirackiej wersji gry. Przynajmniej do czasu aż mod nie wyleci z dysku. Jak to działa? FAR sprawdza, czy macie legalną kopię gry. Oczywiście jak nietrudno się domyślić, pojawiły się też głosy, że mod może robić coś więcej i grozi to wyciekiem danych, a modyfikacje powinny być używane tylko w grach, które nie wymagają połączenia z siecią.

Forum Steama to zawsze dobre miejsce do wszelkiej maści rozmów, oczywiście jeśli te przebiegają kulturalnie. W tym wypadku bywało różnie, autor modyfikacji otrzymał nawet tymczasowego bana - a to za wchodzenie w polemikę z piratami i niezbyt kulturalny język.

Szkoda tylko, że autor moda odcina się od kwestii walki z piractwem. Oczywiście w swoich wypowiedziach podkreśla, że nie akceptuje takiego sposobu pozyskiwania gier, ale nie zamierza swoim zabezpieczeniem nikogo karać. Chodzi raczej o zabezpieczenie samego siebie w temacie udziału w modyfikowaniu materiałów objętych prawem autorskim. Co więcej, autor moda nadmienia, że jeśli toś chce go przerobić tak, by działał na pirackich wersjach NieR: Automata - droga wolna.

Tak czy inaczej sprawa jest dość ciekawa sprawa, która pokazuje, że z piractwem na rynku gier można walczyć na różne, nie zawsze oficjalne sposoby. I trochę szkoda, że inni moderzy nie wprowadzają w swoich ulepszeniach podobnych zabezpieczeń - myślę, że zyskałaby na tym cała branża.

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu