Polska

mObywatel z funkcją, którą musisz znać. Jak skorzystać?

Piotr Kurek
mObywatel z funkcją, którą musisz znać. Jak skorzystać?
Reklama

mObywatel pozwala na bezpieczną i skuteczną weryfikację przechowywanych w nim dokumentów. Warto z tej funkcji korzystać – tym bardziej, że w sieci rośnie handel fałszywymi mDowodami i podróbkami popularnej aplikacji. Jak to działa?

Kilkanaście dni temu dowiedzieliśmy się, że kwitnie rynek handlu "mObywatelem" i mDowodem. Oszuści oferują fałszywki aplikacji i dokumentu tożsamości za ok. 20 zł. To wystarczy by wejść w cyfrowego dokumentu, który może być wykorzystywany w wielu sytuacjach. Kilka dni temu Policja informowała o zatrzymaniu pijanych nastolatków, którzy mieli posługiwać się podrobionymi dokumentami cyfrowymi do zakupu alkoholu. Można jednak podejrzewać, że tego typu incydentów jest znacznie więcej, a niektóre mogą być poważnymi przestępstwami – bo można śmiało sobie wyobrazić posługiwanie się fałszywymi danymi przy np. zaciąganiu pożyczek lub kredytów.

Reklama

Choć Ministerstwo Cyfryzacji nie odniosło się wprost do informacji o handlu podrobionym mObywatelem, czy fałszywym mDowodem, na stronach resortu pojawiły się wpisy na temat bezpieczeństwa i poradniki związane z poprawnym weryfikowaniem m.in. mDowodu. Lista wygląda następująco:

  • Metoda kryptograficzna (kod QR) – zeskanowanie kodu QR wygenerowanego przez aplikację. Można także skorzystać z kodu liczbowego znajdującego się pod QR. System automatycznie potwierdza autentyczność dokumentu, eliminując ryzyko błędów ludzkich.
  • Metoda wizualna – wzrokowe sprawdzenie dynamicznych elementów dokumentu, takich jak flaga Polski, aktualna data i godzina, tło oraz hologram.
  • Metoda funkcjonalna – potwierdzenie autentyczności aplikacji mObywatel poprzez przełączanie się między różnymi ekranami usług i funkcji. To pokazuje, że dokument jest przechowywany i prezentowany w oficjalnym środowisku aplikacji.

Fałszywy mDowodów? Tylko jedna metoda da gwarancję jego weryfikacji

Warto jednak zauważyć, że dwie ostatnie metody w żaden sposób nie dają stuprocentowej gwarancji, że mamy do czynienia z prawdziwym mObywatelem. Jednak to właśnie one są najczęściej wykorzystywane – z prostego powodu: są najwygodniejsze. Problem w tym, że podróbki doskonale radzą sobie z emulowaniem dynamicznych elementów. Najlepiej jest więc korzystać z kodu QR, jednak sprawa się komplikuje o tyle, że trzeba często skorzystać własnego smartfona lub komputera i do poprawnej weryfikacji potrzebne jest połączenie z internetem.

Teraz i samo Ministerstwo Cyfryzacji przyznaje, że skuteczną metodą weryfikacji mDowodu jest skanowanie kodu QR. Jak działa taka weryfikacja? Jak wspomniałem wyżej, kluczowe jest użycie dwóch urządzeń z dostępem do Internetu:

  • Osoba okazująca dokument korzysta ze smartfona lub tabletu z aplikacją mObywatel.
  • Osoba weryfikująca może użyć:
    • smartfona lub tabletu z aplikacją mObywatel,
    • komputera, tabletu lub smartfona z otwartą stroną weryfikator.mobywatel.gov.pl.

Po zeskanowaniu kodu QR/przepisaniu kodu, użytkownik mDowodu otrzyma potwierdzenie przekazania danych. Te są wyświetlane na ekranie osoby potwierdzającej przez chwilę i nie są zapisywane. Ministerstwo przypomina jednocześnie o odpowiedzialności karnej za posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Posługiwanie się podrobionym dokumentem jest karalne, o czym mówi art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Ponadto każda osoba lub instytucja, która dowie się o takim procederze, ma obowiązek zgłoszenia tego organom ścigania oraz zabezpieczenia dowodów do czasu ich przybycia (art. 304 § 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego).

Weryfikacja mDowodu w aplikacji mObywatel krok po kroku

Aby sprawdzić mDowód w aplikacji mObywatel, należy:

  1. Otworzyć aplikację mObywatel na swoim urządzeniu.
  2. Nacisnąć opcję „Kod QR” i wybrać „Pokaż kod QR”.
  3. Udostępnić kod osobie weryfikującej (można też podać sześciocyfrowy kod liczbowy).
  4. Poczekać, aż druga osoba zeskanuje kod QR lub wpisze kod liczbowy.
  5. Sprawdzić szczegóły udostępnianych danych i zatwierdzić ich przekazanie.
  6. Po weryfikacji dane wyświetlą się na ekranie urządzenia sprawdzającego przez kilka minut, a następnie znikną bezpowrotnie.
Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama