Laptop

Mobilny GeForce RTX 30 wprowadza zamieszanie, jeden układ ma nawet 4 wersje

Kamil Pieczonka
Mobilny GeForce RTX 30 wprowadza zamieszanie, jeden układ ma nawet 4 wersje
9

Wraz z prezentacją nowej generacji układów graficznych dla notebooków, NVIDIA wprowadziła nieco zamieszania. Teoretycznie mamy 3 różne GPU - GeForce RTX 3080/3070/3060 z dopiskiem Laptop GPU. W praktyce każdy układ ma kilka wersji o bardzo różnym TGP, które determinuje wydajność.

GeForce RTX 3070 szybszy niż RTX 3080?

W poprzednich generacjach sytuacja była podobna, choć nieco łatwiejsza do zrozumienia przez potencjalnych kupujących. NVIDIA stosowała dodatkowe oznaczenia - Max-Q oraz Max-P, które informowały nas czy mamy do czynienia z układem oszczędniejszym i wolniejszym (w pierwszym przypadku) czy wręcz przeciwnie, z tym najszybszym. Teraz jest to nieco bardziej skomplikowane, bo o ile oznaczenie Max-Q nadal istnieje (choć nie widziałem aby ktoś je stosował) to już niekoniecznie odpowiada za mniejsze TGP. TGP to Total Graphics Power, czyli zużycie energii przez GPU wraz z dedykowaną pamięcią. Teraz jest informacja o wykorzystaniu takich technologii jak Dynamic Boost 2.0 czy Whisper Mode 2.0, które pozwalają płynnie sterować zużyciem energii przez kartę graficzną.

W obecnej generacji jedno oznaczenie obowiązuje dla układów o tej samej nazwie i tak GeForce RTX 3080 Laptop GPU może mieć TGP od 80 do ponad 150 W i tym samym taktowanie od 1245 MHz do 1710 MHz. Różnica w wydajności w skrajnych przypadkach będzie ogromna. Ba może się tak zdarzyć, że RTX 3070 skonfigurowany na 125 W będzie miał większą wydajność niż RTX 3080 z TGP 80 W, z racji wyższego taktowania, które nadrobi braki w liczbie procesorów CUDA. Podobna historia ma miejsce z RTX 3060, dlatego NVIDIA teraz już nie tylko zaleca, ale zaczyna wymagać od producentów notebooków, aby podawali dokładne dane na temat układów jakie montują w swoich urządzeniach.

ASUS pokazuje, że różnice potrafią być ogromne

I całkiem słusznie, bo te różnice potrafią być ogromne. Poniższa tabelka sporo wyjaśnia i jeśli spojrzymy np. na GeForce RTX 3070, to widzimy, że w testowanym na naszych łamach modelu TUF DASH F15 mamy układ z TGP 80 W co oznacza maksymalne taktowanie na poziomie 1390 MHz. Z drugiej strony jest ten sam RTX 3070 w stacji XG Mobile z TGP na poziomie 125 W i taktowaniem rzędu 1720 MHz. Po drodze mamy jeszcze warianty 90 W i 115 W. Aby zaciemnić obraz jeszcze bardziej, mamy też różne wartości Dynami Boost, czyli dodatkowej mocy jaką może wykorzystać GPU, gdy np. mniej obciążony jest procesor. W praktyce okazuje się, że pomiary wydajności teoretycznie niemal identycznych notebooków mogą znacząco się różnić.

I nawet jeśli teraz nie kupicie notebooka z GeForce RTX 30 bo zwyczajnie ich brakuje na rynku (dzięki "górnikom") to warto zwrócić na ten fakt uwagę w przyszłości. Wkrótce wszyscy najwięksi producenci powinni na swoich stronach uaktualnić informacje o tym jakie GPU montują w swoich urządzeniach. Wtedy powinno być łatwiej porównać poszczególne modele, choć na pewno nie będzie to proste przy mnogości różnych konfiguracji i cen. Przeciętny konsument nie ma lekko, dlatego pewnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się komputery Apple, które hierarchiczność specyfikacji mają znacznie bardziej przejrzystą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu