Mikrosieci energetyczne, zarządzane za pomocą technologii blockchain, mogą stanowić rewolucję w generowaniu i dystrybucji energii elektrycznej.
Mikrosieci oparte o blockchain rewolucją w energetyce? Wszystko, co musicie o nich wiedzieć
Czym są mikrosieci
Presja społeczna i zmiany w polityce emisji gazów cieplarnianych związane ze zmianami klimatu, przyspieszają innowacje na rynku energetycznym. Jednocześnie większa konkurencja zmusza firmy do zwiększenia wydajności. Wiele światowych firm jak Google i Facebook decyduje się teraz na stosowanie odnawialnych źródeł energii jak energia słoneczna czy wiatrowa. Długofalowy sukces wymaga jednak zmiany myślenia o energetyce od wytwarzania przez dystrybucję aż po zarządzanie nadwyżką wytworzonej energii.
Obecnie następuje przejście z wysoce scentralizowanego systemu energetycznego do lokalnych systemów działających na mniejszą skalę. Takie rozwiązania optymalizują zapotrzebowanie na energię, jej zużycie i zarządzanie nią. Mikrosieci są właśnie takimi lokalnymi miniaturowymi systemami energetycznymi, zasilanymi przeważnie z odnawialnych źródeł energii jak panele fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe. Mogą one posiadać również możliwość magazynowania energii na przykład w systemach akumulatorów, by wykorzystać nadwyżki w czasie niedoboru energii ze źródeł odnawialnych. Mają one za zadanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić odbiorców od zewnętrznych dostawców energii. Jednym z głównych czynników ich działania jest również chęć i możliwość świadomego wyboru korzystania z odnawialnych źródeł energii.
Mogą one być połączone z główną siecią energetyczną lub pracować całkowicie niezależnie. Często są one wykorzystywane w miejscach trudnodostępnych bądź oddalonych od sieci dystrybucyjnej, a także tam, gdzie lokalnie istnieje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jako przykład można tu podać strefy przemysłowe, tereny poza centrami miast czy ośrodki turystyczne. Również wszędzie tam, gdzie mogą pojawiać się problemy z niezawodnością dostaw energii elektrycznej. Ich zaletą jest również zminimalizowanie strat przesyłowych energii, które znacznie zmniejszają efektywność dużych i rozległych systemów energetycznych.
Jak działają mikrosieci oparte o blockchain
Technologia blockchain, która leży u podstaw funkcjonowania kryptowalut, znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu technologiach spoza tego rynku. Blockchain, czyli łańcuch bloków, to połączony dzięki kryptografii w jedną nierozerwalną i niemożliwą do podrobienia całość zdecentralizowany rejestr lub też baza danych. Znajdują się w nim się informacje o wszystkich transakcjach jakie miały miejsce w danym systemie od początku jego istnienia. Dzięki tej jawności, przejrzystości i równemu dostępowi do informacji zapewnia to poczucie bezpieczeństwa, a zarazem pełną swobodę działania.
W miarę liberalizacji rynku i wzrostu ilości energii odnawialnej blockchain oferuje skuteczny sposób obsługi coraz bardziej złożonych i zdecentralizowanych transakcji pomiędzy użytkownikami, dużymi i małymi producentami, detalistami, handlowcami i przedsiębiorstwami użyteczności publicznej. Ułatwia on transakcję między dwiema osobami, ale także tworzy rynki w całym sąsiedztwie, na których lokalną energią można handlować w ramach konkretnej mikrosieci. Technologia pozwala również gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom na bezpośredni obrót energią, omijając zakład energetyczny lub inny organ centralny. Inne rodzaje transakcji blockchain mogą obejmować handel kredytami (tokenami) na energię odnawialną lub też hurtową sprzedaż energii.
Zobacz również: NASA wybrała lądownik księżycowy, w grze zostaje Blue Origin i… SpaceX
Rozwój rynku
W 2018 roku w nowojorskim Brooklynie uruchomiono pionierską mikrosieć energetyczną, wykorzystującą technologię blockchain. W tym projekcie sąsiedzi są uprawnieni do produkcji, konsumpcji i zakupu energii w swojej społeczności za pomocą platformy transakcyjnej opierającej się o technologię blockchain. Platformę stworzył młody nowojorski startup LO3 Energy we współpracy z firmą Siemens. Startup opracował również w ramach Brooklyn Microgrid projekt Exergy. Jest ona tokenizowaną platformę opartą o blockchain, która jest globalnie skalowalna i może wspierać rynki energii w przyszłości. LO3 opracowało własne urządzenie IoT, które posiada zarówno licznik, jak i spełnia funkcję kontrolną, aby umożliwić zbieranie danych, nie ograniczając się do zużycia i produkcji energii w domach lub biurach, ale także innych przydatnych informacji umożliwiających usługi takie jak lokalne bilansowanie lub kontrola napięcia. Użytkownicy przypisują do licznika swoje tokeny, aby móc uczestniczyć w lokalnej mikrosieci blockchain. Ustawienia dotyczące swoich preferencji energetycznych mogą oni zmieniać za pomocą aplikacji na smartfona.
Estońska w 100% cyfrowa sieć energetyczna ułatwiła wdrożenie platformy blockchain firmy WePower. Litewski startup połączył siły z niezależnym dostawcą energii i dał konsumentom szansę na uczestnictwo w projekcie za pomocą własnej kryptowaluty. Blockchain oferuje WePower przejrzystą platformę, na której konsumenci mogą monitorować ceny energii oraz dostosowywać i dywersyfikować swój portfel energii w stosunku do swoich prognoz. W swojej publikacji WePower wyjaśnia, że widzą blockchain i energię odnawialną jako przyszłość rynku energetycznego. Głównym zaś celem firmy jest przetestowanie granic możliwości technologii blockchain.
Power Ledger, australijski startup, który zebrał 26 milionów dolarów w ICO (Initial Coin Offering – metoda pozyskiwania kapitału w postaci kryptowalut lub tokenów), buduje platformy umożliwiające komercyjną eksploatację mikrosieci w Tajlandii i Indiach oraz dwa budynki komercyjne w zachodniej Australii. Uruchomił także mikrosieć próbną dla 200 klientów z firmą Origin Energy w Sydney. Obecnie wydaje się, że firma szturmem podbija Europę. W lutym zwyciężyła w Alperia Startup Factory Innovation Camp, pokonując 230 kandydatów z 37 krajów, aby wygrać kontrakt z jednym z największych włoskich zakładów energii odnawialnej. Obecnie firma wdraża również swoją technologię we Francji, gdzie jej platforma Vision zapewni klientom nowy poziom przejrzystości rynku energii. Około 220 000 liczników energii w całym kraju ma uzyskać dostęp do platformy obsługującej blockchain Power Ledger, która poświadcza pochodzenie i źródło energii odnawialnej.
Zobacz również: Splinternet: czy globalna wioska stoi na skraju zapaści?Podsumowując
Mikrosieci są podstawą, która przygotowuje grunt pod przyszłość energetyczną składającą się z sieci ogniw energetycznych, a blockchain wspiera ten proces, znacznie ułatwiając handel energią w tych ogniwach. Pytania, jakie pozostają bez odpowiedzi to przede wszystkim czy wola polityczna, systemy prawne, koncerny energetyczne i regulatorzy rynku energii nadążą za zmieniającą się dynamicznie technologią oraz czy świat ostatecznie postawi na energię odnawialną, dzięki czemu będziemy mogli wreszcie wszyscy odetchnąć czystym powietrzem.
Źródła: cnet.com, forbes.com, wired.com, power-technology.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu