Felietony

Microsoft właśnie wydał miliard dolarów na patenty od AOL. Absurdy dzisiejszych czasów

Grzegorz Marczak
Microsoft właśnie wydał miliard dolarów na patenty od AOL. Absurdy dzisiejszych czasów
14

Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o patenty, które w dzisiejszym świecie są warte więcej niż pieniądze. Pieniądze nie zyskują tak szybko na wartości jak dobry patent. Przekonują nas o tym codzienne transakcje jak chociażby najnowsza inwestycja Microsoftu. Otóż firma ta zakupiła właśnie 800 pat...

Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o patenty, które w dzisiejszym świecie są warte więcej niż pieniądze. Pieniądze nie zyskują tak szybko na wartości jak dobry patent. Przekonują nas o tym codzienne transakcje jak chociażby najnowsza inwestycja Microsoftu. Otóż firma ta zakupiła właśnie 800 patentów od firmy AOL. Kwota transakcji to niebagatelna suma 1 miliarda dolarów. Jest to niewiele przy dealu Google i Motorola Mobility (przypomnijmy tam przelało się 12 miliardów dolarwó) ale jak na takiego gracza jak AOL to z pewnością duża transakcja.

Co kupił Microsoft tego nie wiadomo (oprócz tego, że poza patentami do transakcji zostały jeszcze dorzucone akcje spółek zależnych od AOL), plotki mówią natomiast o patentach związanych z komunikatorami internetowymi i pocztą (części Netscape, ICQ?) oraz o social networking, mapping, multimedia/streaming itp.

Co Microsoft chce zrobić z tymi patentami tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że nikt nie wydaje miliarda dolarów bez potrzeby - nie w tych czasach i na pewno nie Microsoft.

Osobiście przeraża mnie ten handel wartościami intelektualnymi. Zakładam, że pomysłodawcy prawa patentowego nie wyobrażali sobie iż kiedykolwiek dojdzie do sytuacji w której patenty będą wykorzystywane nie do ochrony pomysłów i innowacyjnych rozwiązań ale do blokowania konkurencji, czy też że staną się walutą w targach między dużymi korporacjami.

Przeraża mnie też, że warto zainwestować miliard dolarów w patenty zamiast w rozwój nowej gałęzi biznesowej czy przejęcie ciekawych spółek. Oczywiście rozumiem, że trzeba się zabezpieczyć przed potencjalnymi zagrożeniami ale nie wydaje mi się aby zakup MS był związany z bezpieczeństwem własnych rozwiązań.

Dla mnie patenty są absurdem dzisiejszych czasów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftAOLpatenty