Microsoft

Microsoft szuka testerów nowego Office'a. Zapisać może się każdy

Tomasz Popielarczyk
Microsoft szuka testerów nowego Office'a. Zapisać może się każdy
13

Linia produktów Office intensywnie ewoluuje w ostatnim czasie. Po darmowym OneNote z otwartym API Microsoft szturmem wziął AppStore z mobilną wersją pakietu dla iPada. Na tym oczywiście nie koniec, bo na horyzoncie znajduje się już analogiczne wydanie dla Andrioida oraz interfejsu Modernn UI (czyli...

Linia produktów Office intensywnie ewoluuje w ostatnim czasie. Po darmowym OneNote z otwartym API Microsoft szturmem wziął AppStore z mobilną wersją pakietu dla iPada. Na tym oczywiście nie koniec, bo na horyzoncie znajduje się już analogiczne wydanie dla Andrioida oraz interfejsu Modernn UI (czyli m.in Windowsa RT). Okazuje się, że każdy może przetestować te produkty jeszcze przed premierą.

No, prawie każdy... Microsoft uruchomił formularz rejestracyjny, za pomocą którego można zgłosić chęć uczestnictwa w testach przedpremierowych wersji Office'a. Przy czym nie sprecyzowano, o jakie programy chodzi. Możemy zatem tylko domniemywać, że są to mobilne wersje pakietu na nowe platformy lub też kolejne wydania na desktopy.

Microsoft stawia jednak twarde warunki. Formularz rejestracyjny jest rozbudowany i wymaga udzielnie odpowiedzi na liczne pytania. Najwyraźniej w ten sposób firma chce skuteczniej znaleźć tych użytkowników, którzy faktycznie będą testować nowe produkty, a także zgłaszać błędy i swoje uwagi. Nie jest to przecież takie oczywiste - większość betatestów jest oblegana przez pasjonatów żądnych nowości, którzy raczej nie kwapią się w aktywnym rozwijaniu danych produktów (wiem to autopsji).

 

Do wyboru są tak naprawdę dwa programy testowe: domowy i biznesowy. W tym drugim, poza standardowymi aplikacjami możemy liczyć też na dostęp do zaawansowanych usług, jak Exchange, SharePoint, Lync i Project. Nie są to rozwiązania darmowe, co stanowi kolejny powód, dla którego Microsoft będzie pieczołowicie selekcjonował zgłoszenia i wybierał tylko najbardziej obiecujących kandydatów. Mimo to strona projektu cieszy się ogromną popularnością - na tyle, że formularze nie wyrabiają i przez dłuższą część dnia były zwyczajnie niedostępne. Najwyraźniej każdy chce otrzymać bezpłatnego Office'a - nawet jeżeli miałby być niestabilny i najeżony błędami.

Twórcy Office'a nie mają łatwego zadania. Google zunifikował właśnie swój mobilny pakiet biurowy, łącząc funkcje QuickOffice'a z Google Docs i implementują natywne wsparcie dla dokumentów tworzonych za pomocą programów wchodzących w skład MS Office. Powodów, aby wyczekiwać premiery biurowych narzędzi Microsoftu dla Androida jest zatem coraz mniej - szczególnie, że te google'owskie są mocno zintegrowane z całym pakietem dojrzałych usług w chmurze, który w przypadku Microsoftu dopiero ewoluuje (choć z wymiernym skutkiem).

Dajcie znać, jeżeli uda się Wam zarejestrować w programie. U mnie formularz jest stale niedostępny. Znajdziecie go pod adresem prereleaseprograms-public.sharepoint.com.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu