Kiedy Microsoft podczas jednej z konferencji „Build 2014" powiedział, że od tej chwili Windows będzie dostępny dla miliardów nowych urządzeń, nikt do ...
The next big thing is small i dlatego Microsoft rozdaje developerom płytki z Intel Galileo!
Kiedy Microsoft podczas jednej z konferencji „Build 2014" powiedział, że od tej chwili Windows będzie dostępny dla miliardów nowych urządzeń, nikt do końca nie wiedział czy nowy projekt Microsoftu do spółki z Intelem będzie miał rację bytu. Słowa Terriego Myersona - Microsoft Executive Vice President of Operating Systems wypowiedziane do znajdujących na sali developerów:
„Musicie sami odpowiedzieć przed sobą: Jakie są możliwości działającego komputera który jest wielkości gumki do gumowania?”, początkowo były odebrane jak zwykły materiał PR, nie pomagał fakt, że Terrie trzymał w ręku płytkę Intel Galileo. Windows nie był wtedy jeszcze gotowy do pracy na tym maleństwie opartym o o procesor Intel ® Quark SoC X1000 z taktowaniem 400MHz 16 KBytes L1 cache. Szczególnie, że miało to miejsce zaraz po pokazaniu nowego systemu z numerem 8.1 będącym akurat dość wymagającym, jeżeli idzie o parametry sprzętu na którym ma pracować.
Dodatkowo platforma Intela była przeznaczona pod system Linux z bibliotekami dla Arduino. Ta mało znacząca informacja nie została dotychczas nawet opisana przez polskie portale technologiczne. Szkoda, bo to co pokazał nam gigant z Redmond pozwala mi powiedzieć, że wyprzedził o lata świetlne Google i Apple. Udostępnił zupełnie za darmo narzędzie, dzięki któremu będą mogły powstawać nie tylko nowe inteligentne zegarki czy multimedialne systemy samochodowe, dostaliśmy narzędzie, dzięki któremu każda osoba na świecie będzie mogła stworzyć dowolne inteligentne urządzenie „sky's the limit”. Wszystko co stworzymy będzie się bez problemu integrowało z pozostałymi usługami i systemami firmy.
Dostajemy właśnie (wystarczy się zarejestrować na stronie, żeby otrzymać za darmo swoją płytkę) narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli stworzyć nawet najbardziej niecodzienne urządzenie którym będzie można sterować za pomocą windows’a. Jeżeli firma dobrze to rozegra,a popularyzacja platformy przez rozdawanie developerom darmowej płytki pozwoli im znów stać się korporacją przyjazną twórcom.
Co jest bardzo ważne szczególnie w czasach kiedy pozostałe firmy będą zmuszone kupować ciekawe startupy działające już na rynku, to ruch Satya Nadella pozwala im nie wkładając dużych pieniędzy w bardzo piękny sposób zamknąć swój ekosystem i uzależnić jeszcze bardziej od siebie inżynierów i użytkowników końcowych. Dzięki temu możemy być pewni wysypu całego mnóstwa nowych firm szukających finansowania na kickstarterze i tym podobnych platformach. Jestem pewien, że pojawią się naprawdę dziwne projekty bijące na głowę przyrząd do ćwiczenia mięśni kegla.
intel Galileo youtube - https://www.youtube.com/watch?v=c64b88PVusE
Strona MS - https://www.windowsondevices.com
Autorem tekstu jest Matthew Halaba
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu