Microsoft

Microsoft nagradza: Stephen Elop w nowej roli

Kamil Mizera
Microsoft nagradza: Stephen Elop w nowej roli
12

Stephen Elop to bardzo zapracowana osoba. Zaledwie wczoraj na targach Mobile World Congress prezentował nowe otwarcie w historii Nokii, a więc smartfony z Androidem na pokładzie, a już szykuje się do kolejnej roli. Potwierdziła się informacja o nowej pozycji, jaką byłemu włodarzowi Nokii zaoferował...

Stephen Elop to bardzo zapracowana osoba. Zaledwie wczoraj na targach Mobile World Congress prezentował nowe otwarcie w historii Nokii, a więc smartfony z Androidem na pokładzie, a już szykuje się do kolejnej roli. Potwierdziła się informacja o nowej pozycji, jaką byłemu włodarzowi Nokii zaoferował Microsoft.

Gdy gruchnęła wiadomość, że Microsoft kupuje komórkowy biznes Nokii za 7,2 miliarda dolarów, można było się spodziewać, że Stephen Elop raczej nie zostanie z niczym. I rzeczywiście, już wkrótce obejmie on pozycję szefa działu odpowiedzialnego za hardware oraz gry (Devices i Studios). Na stanowisku tym zastąpi on Julię Larson-Green.

Czym będzie się zajmował Stephen Elop na swoim nowym stanowisku? Oprócz dalszego prowadzenia komórkowego biznesu, pod jego władaniem znajdzie się między innymi Xbox, Microsoft Surface oraz gry.

Wiadomość o nowej roli Stephena Elopa nabiera dodatkowych rumieńców w kontekście wypuszczenia nowej linii Nokii X z Androidem. Choć formalnie Microsoft nie miał na to większego wpływu, to trudno spodziewać się, że premiera nowych urządzeń i związana z nimi strategia Nokii nie została wcześniej wnikliwie omówiona między partnerami. Krótko mówiąc, Microsoft prawdopodobnie udzielił cichego przyzwolenia na Nokię z Androidem, co jest dość interesującym zwrotem, biorąc pod uwagę fakt, że w końcu Nokia stanowi główną platformę dla Windows Phone. Kto zaprasza konkurencję do własnego, przyszłego domu?

Możemy tylko spekulować, ale ewidentnie nowy CEO Microsoftu darzy sporym zaufaniem Stephena Elopa. Ten ostatni wykazał się, wypuszczając na rynek tanią Nokię Lumię 520, która szybko okazała się sporym hitem. Czy oznaczać to będzie, że w przyszłości zobaczymy kolejne, dziwne i zaskakujące mariaże na styku hardware’u i software’u w Microsofcie?

Stephen Elop ma za sobą ogromne doświadczenie w kwestii hardware’u. Być może wpuści nowe powietrze w działach odpowiedzialnych za Xboxa czy Surface. Szczególnie interesująco może się zrobić w przypadku tego ostatniego urządzenia. Niestety, ale linia tych tabletów nie sprzedaje się tak dobrze, jak mógłby liczyć na to Microsoft. W poprzednim roku na rynek trafiło około 3 milionów sztuk tabletów z Windowsem, ale ich sprzedaż prawdopodobnie osiągnęła zaledwie 50% tej liczby. Dlatego też na początku tego roku ceny tych urządzeń zostały przez firmę obniżone. Czy Stephen Elop znajdzie sposób na odświeżenie tych urządzeń i opakowanie ich w taki sposób, aby zyskały przychylność konsumentów? Przyjdzie nam się wkrótce o tym przekonać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu