Microsoft

Cortana już w dniu premiery Windows Phone 8.1 przywita nas po polsku? Są na to coraz większe szanse

Paweł Piskurewicz
Cortana już w dniu premiery Windows Phone 8.1 przywita nas po polsku? Są na to coraz większe szanse
54

Cortana to rozbudowany asystent głosowy od Microsoftu. Odpowiednik Siri z iOS i Google Now z Androida, który ma łączyć zalety obu. Nazwę zawdzięcza sztucznej inteligencji znanej z serii gier Halo. O samym projekcie mówi się już od dawna i wiemy o nim coraz więcej (głównie dzięki przeciekom od progra...

Cortana to rozbudowany asystent głosowy od Microsoftu. Odpowiednik Siri z iOS i Google Now z Androida, który ma łączyć zalety obu. Nazwę zawdzięcza sztucznej inteligencji znanej z serii gier Halo. O samym projekcie mówi się już od dawna i wiemy o nim coraz więcej (głównie dzięki przeciekom od programistów mających dostęp do SDK Windows Phone 8.1). Jednak to co ciekawi nas najbardziej, to kolejne informacje wskazujące na to, że Cortana będzie władała także naszym językiem.

Miałoby to nastąpić już w dniu premiery Windows Phone 8.1. Język polski ma się znaleźć w pakiecie 15 podstawowych języków. Tak przynajmniej dowodzi użytkownik znany jako xone dzieląc się swoimi odkryciami z serwisem wpworld.pl.  Ma na to wskazywać katalog z plikami w nowym SDK. Nie tylko odnajdujemy tam folder dla naszego języka, ale też wagowo nie odbiega on od pozostałych. Zajmuje nawet więcej niż ten od angielskiego, co jest jednak zrozumiałem biorąc pod uwagę złożoność naszej mowy. Można zapytać dlaczego pliki są tak niewielkie (obecnie zajmują około 20MB mniej). Większość działań Cortany zapewne będzie odbywać się w chmurze. Co jeszcze wiadomo na jej temat? W naszym kraju prawdopodobnie otrzyma imiona domyślne Adam i Paulina, ale użytkownik będzie mógł je zmienić.

Warto pamiętać że to Windows Phone 8 jako jedyny oferuje już teraz systemowe wsparcie dla języka polskiego. Owszem, jest to kilka komend na krzyż, ale za to tych dla wielu najważniejszych. Telefon przeczyta nam sms, zadzwoni pod podany numer czy też pozwoli oddzwonić na wiadomości. Zimą i deszczową porą, gdy telefon spoczywa w kurtce funkcje te są nieocenione. Tak jak i podczas podróży samochodem. Ich wprowadzenia też mało kto się spodziewał, a jednak Polacy z jakiegoś powodu otrzymali do nich dostęp. Oczywiście sama Cortana będzie czymś znacznie bardziej rozbudowanych i ciągle rozwijanym.

Czy teraz ponownie znajdziemy się w grupie krajów uprzywilejowanych, dla odmiany z pełnym wsparciem dla możliwości Cortany? Pomimo braku oficjalnych potwierdzeń coraz więcej na to wskazuje. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać. Możliwe że w tym roku Microsoft pozytywnie zaskoczy mieszkańców naszego kraju. Po więcej szczegółów odsyłam do komentarzy po tekstem źródłowym.

źródło: wpworld.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu