Usługi w chmurze od Microsoftu są coraz lepsze. Firma musi naprawdę się starać by walczyć o klientów chociażby z Google. Odpowiedzią giganta z Redmond...
Czy Office Online jest w stanie zastąpić klasyczny pakiet biurowy?
Student informatyki. Pasjonat wszystkiego co tyka ...
Usługi w chmurze od Microsoftu są coraz lepsze. Firma musi naprawdę się starać by walczyć o klientów chociażby z Google. Odpowiedzią giganta z Redmond na dokumenty Google jest pakiet biurowy Office Online. Czy jednak Microsoft nie tworzy konkurencji wobec własnego płatnego Office 365?
Office Online jest darmowym pakietem biurowym oferowanym w ramach usługi OneDrive. W jego skład wchodzą takie aplikacje jak Word Online, Excel Online, PowerPoint Online oraz OneNote Online. Programy te są uboższą wersją tych znanych z klasycznego pakietu Microsoftu. By móc korzystać z tego pakietu biurowego potrzebujemy tylko konta Microsoft oraz dostępu do Internetu. Nasze dokumenty zapisywane są na dysku w chmurze, dopiero później możemy pobrać ten plik na dysk w komputerze. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja aplikacji OneDrive lub przesiadka na Windows 8.1, gdzie ta usługa jest już świetnie zintegrowana z systemem.
Microsoft oferuje płatny pakiet biurowy, który przez wielu uważany jest za najlepszy. Jednak jego cena jest dość wysoka. Obecnie dość mocno promowany jest Office 365, którego roczna licencja na 5 stanowisk to koszt około 400 złotych. Cena nawet patrząc na możliwości jakie daje nam MS Office nie jest atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika. Licencja Office 365 Home Premium daję nam możliwość instalacji pakietu na 5 stanowiskach jednocześnie. Dobrym rozwiązaniem może być znalezienie 4 znajomych, którzy złożą się z nami na pakiet, chociaż niektórych ciężko będzie przekonać do korzystania z oryginalnego oprogramowania.
Czy jednak naprawdę jesteśmy w stanie wykorzystać chociaż połowę możliwości oferowanych nam przez pakiet biurowy Microsoftu? Większość użytkowników za pomocą aplikacji Word tworzy proste dokumenty do szkoły czy pracy. Czy potrzebujemy płatnego pakietu biurowego by raz w miesiącu lub nawet rzadziej napisać coś do szkoły? Według mnie nie w pewnych przypadkach nie.
Office Online
Kilka dni temu dostałem do testów świetny tablet hybrydowy od Toshiby. Mimo, iż mam jeszcze w ramach mojej subskrypcji Office 365 możliwość zainstalowania klasycznego pakietu Microsoftu na kilku stanowiskach to postanowiłem z niego nie korzystać. Wybrałem zabawę Office Online zachęcony ostatnio wprowadzonymi lekkimi zmianami w tym pakiecie oraz dodatkowymi 100 GB wolnego miejsca na OneDrive. Ten wpis, jak i też jeden z moich poprzednich powstał tylko z wykorzystaniem Word Online.
Nigdy nie wykorzystywałem programów Word czy Excel do czegoś bardziej zaawansowanego. Zawsze były to dla mnie aplikacje do tworzenia prostych dokumentów. Z tego co dowiedziałem się od znajomych oni wykorzystują te aplikacje w podobny sposób. Pisząc ten tekst z wykorzystaniem Word Online niczego mi nie brakowało. Miałem dostęp do wszystkich potrzebnych mi opcji. Sądzę, że możliwości formatowania oferowane w tej aplikacji dostępnej z poziomu OneDrive będą wystarczające dla znacznej większości użytkowników domowych. Sporym plusem dla osób przyzwyczajonych do MS Office może być niemal identyczny interfejs w Office Online oraz świetna współpraca z obecnie najpopularniejszymi formatami dokumentów.
Z aplikacji Excel czy PowetPoint korzystam dość rzadko. Tą pierwszą uruchomiłem w ciągu roku tylko kilka razy, a drugą tylko raz by sprawdzić nowości jakie zostały wprowadzone względem poprzedniej wersji. Jednak postanowiłem sprawdzić jak sprawują się ich uboższe wersje oferowane w ramach usługi Office Online. W Excel Online bez problemu stworzymy nawet dość rozbudowane tabele. Mamy dostęp do najważniejszych funkcji obliczających sumę, czy średnią ze zaznaczonych elementów. Możemy wstawić jeden z kilku dostępnych wykresów. Czy to właśnie z tych funkcji głównie korzystamy? Według mnie tak. Mimo, iż w przypadku Excel Online mniejsza ilość opcji względem klasycznej wersji programu jest o wiele bardziej odczuwalna, niż w przypadku Word Online, to według mnie dla wielu te możliwości powinny być wystarczające.
PowerPoint Online oferuje nam znacznie mniej schematów, przejść między kolejnymi slajdami czy też animacji dla poszczególnych elementów, niż jego klasyczny odpowiednik. To właśnie na tej aplikacji zawiodłem się najbardziej. Dostępnych opcji jest niewiele. Na szczęście te najważniejsze zostały zachowane, więc ze stworzeniem bardzo prostej prezentacji nie powinno być problemu. Z własnego doświadczenia wiem, że aplikację tą wykorzystujemy naprawdę rzadko. Jeśli ktoś korzysta z tej aplikacji dość często to raczej nie polecam tej wersji oferowanej dla użytkowników OneDrive.
Czy porzucenia klasycznego pakietu ma sens?
Jeśli tworzymy tylko proste dokumenty to może warto zastanowić się nad przejściem na Office Online. Darmowy pakiet biurowy oferowany przez Microsoft jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Aplikacje oferowane w ramach Office Online zapewniają nam przyzwoite możliwości przy czym działają naprawdę świetnie. Jednak trzeba pamiętać, ze bez dostępu do sieci nie będziemy mieli możliwości stworzenia żadnego dokumentu. Musimy też posiadać konto w usłudze OneDrive, a wiele osób nie ma zamiaru udostępniać wszystkich swoich danych gigantowi z Redmond.
Dla mnie Office Online nadal nie jest rozwiązaniem na tyle dobrym by porzucić klasyczny pakiet biurowy. Czasami muszę skorzystać z MS Access, często nie mam dostępu do stabilnego połączenia z Internetem. U mnie w rodzinie nie każdy chcę korzystać z OneDrive, dlatego dla nich nadal jednym rozwiązaniem jest klasyczny pakiet biurowy. Office Online to dla mnie świetna alternatywa wobec Office 365, gdy nie mam dostępu do klasycznych aplikacji na innym komputerze podłączonym do Internetu. Jednak pełnej wersji nie jest mi w stanie zastąpić. Na szczęście jeszcze przez ponad 2 lata mam licencję na Office 365 Home Premium. Ciekawe czy w 2016 Office Online będzie już dla mnie wystarczającym pakietem.
Pakiet biurowy Office Online cały czas się rozwija. Microsoft ciągle dodaje nowe funkcje zwiększając możliwości tego pakietu. Obecnie korzystamy coraz częściej z aplikacji oferowanych w ramach chmury, więc zaczynam się zastanawiać czy Microsoft nie tworzy konkurencji sam do siebie? Możliwe, że za kilka lat spora część użytkowników przesiądzie się na Office Online i porzuci klasyczny płatny pakiet biurowy MS Office.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu