Felietony

Microsoft kontratakuje! IE 10 wersja preview już do pobrania

Grzegorz Marczak
Microsoft kontratakuje! IE 10 wersja preview już do pobrania
10

Podczas konferencji dla developerów Mix11 w Las Vegas. Microsoft zaprezentował pierwszą wersję swojej najnowszej przeglądarki czyli Internet Explorera 10 (do pobrania tutaj). Nie można jednak spodziewać się tak dużych zmian jak miały one miejsce w wersji 9, jest to kontynuacja pracy nad silnikiem, a...

Podczas konferencji dla developerów Mix11 w Las Vegas. Microsoft zaprezentował pierwszą wersję swojej najnowszej przeglądarki czyli Internet Explorera 10 (do pobrania tutaj). Nie można jednak spodziewać się tak dużych zmian jak miały one miejsce w wersji 9, jest to kontynuacja pracy nad silnikiem, akceleracją sprzętową oraz obsługą CSS czy HTML 5. Zapowiedziano też, że kolejne tak zwane wersje "preview" będą wypuszczone co 8 do 11 tygodni tak więc ci co chcą być na bieżąco będą mogli testować postępy Microsoftu z najnowszą przeglądarką.

Szybkie wypuszczenie developerskiej wersji IE 10 pokazuje, że Microsoft na poważnie zabrał się za odrabianie strat do jakich dopuścił się przez kilka ostatnich lat zupełnie ignorując rynek przeglądarek internetowych.


Nagranie z pokazu IE 10


Nie da się też ukryć, że są na dobrej drodze do odbicia znacznej części utraconych udział w rynku. IE 9.0 jeszcze w wersji beta zostało pobrane ponad 40 milionów razy natomiast wersja produkcyjna ściągana jest z średnią prędkością 27 razy na sekundę.

Oczywiście to, że IE 9 zostało tak dobrze przyjęte nie oznacza, że Microsoft nie musi się starać. Rynek przeglądarek stał się bardzo dynamiczny i agresywny Firefox na przemian z Google ścigają się teraz w ogłaszaniu nowych wersji i częstotliwości aktualizacji jakie robią. To wszystko sprawia, że Microsoft chcą poprawić swoją pozycję będzie musiał naprawdę włożyć w to zadanie sporo pracy i wysiłku - no i wreszcie trzeba zabić IE 6.0, które jest klątwą dla tej firmy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu