Komputery i laptopy

Micron X100 to najszybszy dysk SSD - 9 GB/s dzięki pamięciom 3D XPoint

Kamil Pieczonka
Micron X100 to najszybszy dysk SSD - 9 GB/s dzięki pamięciom 3D XPoint
2

Micron rozpoczął współpracę z Intelem w 2005 roku, a celem było stworzenie nowej generacji pamięci krzemowych. Ta sztuka kilka lat temu wreszcie się udała, pamięci 3D XPoint charakteryzują się szybkością znacznie przewyższającą pamięci NAND. Są jednak nadal drogie, w przeliczeniu na 1 GB, ale to może się wkrótce zmienić.

Micron podąża własną drogą

Kilka lat temu IMFT, czyli wspólny projekt Intela i Microna przestał istnieć. Obie firmy poróżniły się w kwestii dalszego rozwoju pamięci 3D XPoint i postanowiły pójść każda własną drogą. Intel preferuje wykorzystanie tego typu pamięci w nośnikach Optane o niedużej pojemności, którą są swoistą pamięcią cache. Dopiero niedawno na rynku zaczęły się pojawiać nośniki tego typu o większej pojemności, ale w obu przypadkach trudno nazwać je popularnymi. Niestety wszystkiemu winna jest cena, nośniki SSD wykorzystujące pamięci NAND są znacznie tańsze, a często również wystarczająco szybkie dla użytkowników domowych.

Micron ma nieco inne podejście, zwlekał ze sprzedażą swoich dysków korzystających z pamięci 3D XPoint, ale teraz ma zamiar zaoferować najszybszy tego typu dysk na świecie. Jak wynika z poniższego filmu, Micron X100 będzie oferował transfery zapisu i odczytu na poziomie 9 GB/s i to bez zastosowania konfiguracji RAID. Dysk wyposażony jest w standardowy kontroler z obsługą interfejsu PCI Express 3.0 16x. To pozwoliło na zaoferowanie większej przepustowości niż dyski NVMe PCIe 4.0, które obecnie ograniczone są do około 5 GB/s, ale teoretycznie w przyszłości mogą dobić do 7,5 GB/s.

Micron X100 jest w stanie wykonać nawet 2,5 miliona operacji w czasie sekundy. Co więcej osiąga takie wyniki nawet przy niskim kolejkowaniu, bo czas dostępu do komórki pamięci to zaledwie 8 mikrosekund. To dziesięciokrotnie krótszy czas, w porównaniu do przeciętnych dysków SSD. Wreszcie to, co chyba jeszcze bardziej istotne w środowiskach serwerowych, robi to przy mniejszym zużyciu energii i emituje mniej ciepła, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego chłodzenia. W nowoczesnych dyskach SSD NVMe nie jest to wcale takie oczywiste. Niestety nie znamy jeszcze ceny i nie wiemy kiedy X100 trafi do oficjalnej dystrybucji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu