Komputery i laptopy

Radeon RX 5500 i 5500M mają rywalizować z GTX 1650, tylko nie wiemy kiedy

Kamil Pieczonka
Radeon RX 5500 i 5500M mają rywalizować z GTX 1650, tylko nie wiemy kiedy
0

AMD oficjalnie zapowiedziało dzisiaj dwa nowe układy graficzne - Radeon RX 5500 i RX 5500M. Pierwszy z nich trafi do komputerów stacjonarnych, a drugi do notebooków. Oba oparte są na architekturze RDNA i powstają w litografii 7 nm, przez co mają być bardzo energooszczędne. Problem tylko w tym, że nie wiadomo kiedy się pojawią w sklepach i ile będą kosztować.

AMD Radeon RX 5500 i RX 5500M

O tym, że AMD szykuje nowe karty oparte na architekturze RDNA wiedzieliśmy już od kilku tygodni, choć przecieki mówiły bardziej modelu RX 5600, który mógłby konkurować z GeForce GTX 1660/Ti. Dostaniemy natomiast model RX 5500, którym AMD chce konkurować z kartami GTX 1650 i GTX 1650M w notebookach, zapewniając odpowiednią wydajność w grach w rozdzielczości 1080p. Oba nowe GPU będą oczywiście produkowane w litografii 7 nm przez TSMC z czego może wynikać mały poślizg AMD związany z premierą nowych kart, ale o tym za chwilę.

Zarówno dedykowana jak i mobilna wersja Radeona RX 5500 wyposażona została w 22 jednostki obliczeniowe posiadające w sumie 1408 procesorów strumieniowych. Teoretyczna wydajność zależy oczywiście w dużym stopniu od taktowania, dlatego układ przeznaczony dla komputerów stacjonarnych może osiągnąć nawet ponad 5 TFLOPSów. Wąskim gardłem pozostaje pamięć wideo, będą to co prawda kości GDDR6, ale pracujące tylko na szynie 128 bit, co mocno ograniczy przepustowość, ale też obniży koszty produkcji. Układ mobilny będzie posiadał 4 GB pamięci, a karty dedykowane będą mogły być wyposażone nawet w 8 GB.

Jeszcze większym zaskoczeniem dla mnie jest fakt, że AMD porównuje nowy model do układu 2 generacje wstecz, czyli Radeona RX 480, który został zastąpiony przez RX 580. Chodziło pewnie o możliwość pokazania lepszych cyferek na wykresach, ale wydaje mi się to dziwne. Wygląda też na to, że posiadacze poprzedniego modelu raczej nie będą zainteresowani przesiadką na RX 5500. Wyraźnie natomiast widać, że nowy chip jest oszczędniejszy i mniejszy, dzięki czemu powinien być tańszy w produkcji. Nowa architektura to również wsparcie dla standardu PCI Express 4.0

Wydajność Radeona RX 5500 i 5500M

W swojej prezentacji AMD porównało wydajność nowej karty do GeForce GTX 1650 co powinno sugerować nam segment, w który celuje AMD. Karty oparte na tym GPU kosztują obecnie około 700 PLN, podczas gdy Radeon RX 580 to wydatek rzędu 850 PLN lub więcej. RX 5500 go zastąpi, ale wygląda na to, że powinien być sprzedawany nieco taniej jeśli faktycznie chce podjąć skuteczną konkurencją z NVIDIA. Nie znamy jednak sugerowanych cen, bo AMD nie wprowadzi na rynek własnych referencyjnych konstrukcji. RX 5500 będzie sprzedawany przez dostawców OEM i partnerów AMD, a oni mają dowolność w kreowaniu cennika. Poza tym pierwsze karty trafią na rynek dopiero w listopadzie, więc na te ceny jeszcze sobie chwilę poczekamy. Mam obawy, że może to wynikać z ograniczonych możliwości produkcji w TSMC.

Nieco wcześniej, bo już pod koniec października na rynek powinny za to trafić notebooki wyposażone w mobilną wersję tego układu. Na wykresach poniżej zestawiono ją z mobilnym chipem GeForce GTX 1650 i tu również wygląda to obiecująco. Wszystko jak zwykle rozbije się o cenę. Co ciekawe jednym z pierwszych notebooków ma być  MSI Alpha 15, który wyposażony zostanie w procesor AMD Ryzen 7 3750H i matrycę 1080p 144 Hz. To może być ciekawa propozycja dla graczy z mniej zasobnym portfelem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu