Motoryzacja

Nie lubisz kurierów i taksówkarzy? Mercedes ma coś dla ciebie

Albert Lewandowski
Nie lubisz kurierów i taksówkarzy? Mercedes ma coś dla ciebie
7

Mercedes-Benz Vision Urbanetic pokazuje zupełnie inne podejście do samochodów w przyszłości, a Niemcy zdecydowali się pokazać jego możliwości na właśnie trwających targach CES 2019 w Las Vegas. Dlaczego warto o nim czegoś się dowiedzieć?

Społeczne aspiracje Mercedesa

Nie jest wielką tajemnicą, że już obecnie wiele procesów jest w pełni zautomatyzowanych i naturalną ścieżką rozwoju będzie również zastępowanie robotami pracowników. Niektóre zadania po prostu lepiej zrobią maszyny. Część osób jest temu przeciwna, ale na pewno tak się stanie, a miejsca pracy zostaną przeniesione do innych sektorów.

Jedną z bardziej innowacyjnych firm oraz stawiających na przyszłościowe rozwiązania pozostaje Mercedes. Mercedes Urbanetic to niezwykle ciekawy projekt, który pokazano już we wrześniu, ale teraz w Las Vegas pozwolono wybranym do niego wsiąść, przejechać się jako pasażer i poznać, co Niemcy szykują w swoich nadchodzących autach.

Mercedes-Benz Vision URBANETIC People-Mover-Modul 

Mercedes-Benz Vision URBANETIC people-mover module

W tym przypadku van jest zaprojektowany przede wszystkim do dwóch zadań. Pierwsze z nich pozwoliłoby zastąpić kurierów. Samochód ma pełnić rolę rozwoziciela paczek i myślę, że taki kierunek rozwoju również spodoba się samym firmom kurierskim, które w ten sposób będą mogły sporo zaoszczędzić i sprawić, że cały proces będzie bardziej przyjazny klientom.

Kiedy jednak będzie duży ruch, ludzie będą kończyć pracę lub wracać z impres masowych, wówczas Mercedes-Benz Vision Urbanetic stanie się taksówką. W ten sposób flota takich modeli będzie cały czas w użytku. Nie da się ukryć, że będzie to dobre dla wszystkich i niewątpliwie świetnie pokazuje świetlaną przyszłość motoryzacji w miastach. Inna sprawa, że jednak tradycyjne samochody będą musiały odejść do lamusa.

Czytaj również:

Mercedes-Benz Klasy A 200 – test. Hatchback, który wyprzedza klasę wyższą

W aucie jak w barze

W przypadku Urbanetica wrażenie robi już sama przestrzeń pasażerska. Nie mamy tu do czynienia z klasycznymi fotelami, a kanapami, bardziej w stylu jakichś barów czy bistro, co z pewnością dobrze sprawdzi się w autonomicznej taksówce. Na pewno będzie to zupełnie inna atmosfera jazdy. Do tego prototyp wyróżniał się przeszklonym dachem, który robił wrażenie, tym bardziej wieczorem i nocą w Las Vegas.

Docelowo takie pojazdy będą mogły bezpiecznie samodzielnie poruszać się po aglomeracjach. Na razie Mercedes Urbanetic nie jeździł w pełni samodzielnie, będąc w pełni nadzorowanym przez pracowników, ale nie to jest najważniejsze w tym prototypie. Zresztą szanse na to, że ten konkretny pojazd trafi do produkcji są niewielkie.

Mercedes-Benz Vision URBANETIC People-Mover-Modul 

Mercedes-Benz Vision URBANETIC people-mover module

Producentowi bardziej chodziło tu o pokazanie rozwiązań, których powinniśmy spodziewać się w kolejnych generacjach ich vanów. Moim zdaniem w perspektywie kolejnej dekady może wyjść z tego coś naprawdę świetnego. Perspektywa autonomicznych taksówek oraz kurierów brzmi sensownie, szczególnie że finalnie będzie dążyć się do pełnej robotyzacji tych zawodów. Jednocześnie wydaje mi się, że pozwoli to każdej ze strony sporo zaoszczędzić, a do tego powinno poprawić się także bezpieczeństwo i zadowolenie klientów z usług. Zobaczymy jednak, co z tego wyniknie.

Czytaj również:

Polskie miasta i smart cities? Dopiero stawiamy pierwsze kroki

źródło: Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu