Motoryzacja

Będzie Mercedes C53 AMG! Zapowiada się sportowa hybryda Mercedesa

Marek Adamowicz
Będzie Mercedes C53 AMG! Zapowiada się sportowa hybryda Mercedesa
0

Jeśli dla kogoś C43 jest za słabe, a C63 za drogie to Mercedes przygotowuje trzecią możliwość. Wraz z nową generacją klasy C, w ofercie pojawi się Mercedes C53 AMG.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o wprowadzeniu do oferty modeli oznaczonych jako 53 AMG. Do sprzedaży trafił Mercedes CLS 53 AMG, Mercedes E53 AMG, Mercedes E53 AMG Coupe i Mercedes E53 Cabriolet. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że koncern zastrzegł nazwę C53. Wszystko wskazuje na to, że napęd z elektrycznym wspomaganiem trafi też pod maskę mniejszego auta.

W przyszłości wersja 53 AMG spowoduje wycofanie z oferty 43 AMG (obecnie ta wersja generuje pokaźne 390 KM i 520 Nm momentu obrotowego). Jednak jak na razie oferowane mają być obie wersje równocześnie. W wersji 53 AMG znajdziemy niewielkie, elektryczne wspomaganie jednostki napędowej. Profesjonalnie nazywane jest ono prądnico-rozrusznikiem EQ Boost. Od technicznej strony to połączenie rozrusznika z alternatorem, które tworzy mocny i niewielki silnik elektryczny, który zainstalowano między tradycyjnym silnikiem spalinowym, a skrzynią biegów.

Działanie EQ Boost będzie najbardziej odczuwalne podczas ruszania. Elektryczny silnik powoduje szybsze wytworzenie wysokiego ciśnienia doładowania, przez co zlikwidowany zostaje efekt tzw. „turbodziury". Przekłada się to na zdecydowanie lepszą i żywszą reakcję na wciśnięcie pedału gazu od najniższych obrotów. W przypadku większych aut do dyspozycji jest 435 KM i 520 Nm momentu obrotowego, co pozwoliło na osiągnięcie 270 km/h prędkości maksymalnej i sprintu od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy. Czy taką mocą będzie dysponować też Mercedes C53 AMG?

Na ten moment wiemy tylko tyle, że C53 AMG pojawi się wraz z nową generacją klasy C. W obecnie sprzedawanym aucie, które niedawno przeszło kurację odświeżającą nie znajdziemy pół-hybrydowego napędu o sportowym zacięciu. Jednak już na przykładzie obecnie sprzedawanych aut, wiadomo, że Mercedes C53 AMG może być jednym z najszybszych aut w swoim segmencie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu