Aplikacje webowe

Strony jak aplikacje przypięte do paska menu w systemie? Poznajcie MenubarX

GU
Grzegorz Ułan
6

Product Hunt to nieprzebrana kopalnia ciekawych projektów, trafiłem na ich stronach ostatnio na rozwiązanie o nazwie MenubarX., które może ułatwić wielu użytkownikom korzystanie z internetu czy komputera.

MenubarX to niewielki program (5,7 MB) dostępny na Mac OS, który może w wielu przypadkach zastąpić zwykłą przeglądarkę i zamienić ulubione serwisy w aplikacje, dostępne z poziomu ikony przypiętej do paska menu w systemie.

Rozwiązanie spotkało się z ciepłym przyjęciem społeczności Product Hunt, jak i użytkowników systemu w sklepie Apple. Jeden z oceniających aplikację twierdzi, że MenubarX pozwolił mu pozbyć się wielu aplikacji na komputerze, inny z kolei przekonuje, że dzięki niej może szybko zajrzeć do nowej zawartości śledzonych przez siebie stron, bez odrywania się od okna/programu, w którym aktualnie pracuje - generalnie 269 głosów za średnią 4,9 gwiazdek w dwa tygodnie mówi samo za siebie.

Co ważne, aplikacja nie zbiera i nie gromadzi żadnych danych, możecie z niej korzystać jak ze zwykłej przeglądarki. W zasadzie to jest Safari, które dostępne jest w postaci niewielkich aplikacji, które możemy skonfigurować pod siebie. Darmowa wersja MenubarX ma pewne ograniczenia w tym zakresie, ale jeszcze przez jakiś czas możecie zupełnie za darmo aktywować wersję pro, która działa bez żadnych ograniczeń.

Co potrafi MenubarX? Po zainstalowaniu aplikacji pojawi się nam w pasku menu ikona tej aplikacji i z jej poziomu możemy uruchomić dowolną liczbę zakładek (ograniczeniem jest miejsce na pasku menu), czyli zupełnie jak w przeglądarce z ta różnicą, że po wprowadzeniu adresu strony uruchomi się nam strona domyślnie w wersji mobilnej.

Natomiast już w ustawieniach każdej z tych stron, możemy później sami zdefiniować w jakim rozmiarze mają się uruchamiać - czy wersja mobilna (iOS, Android) czy wersja desktopowa. Do tego możemy zaznaczyć w jakich interwałach czasowych ma się ona automatycznie odświeżać - od jednej sekundy do 30 minut.

Przydatne to będzie, gdy śledzimy nowe wpisy w swoich ulubionych serwisach lub na przykład w przypadku gdy polujemy na jakieś okazje w serwisach zakupowych czy zmieniające się często kursy akcji lub kryptowalut.

Aplikacja ta świetnie nadaje się do śledzenia profili na Twitterze czy Instagramie, do których możemy szybko zajrzeć bez konieczności uruchamiania z osobna kart w tradycyjnej przeglądarce, instalowania aplikacji na komputerze czy sięgania w tym celu po smartfona. Dopiero w przypadku, jeśli natrafimy na informację, z którą będziemy chcieli się zapoznać szerzej, możemy ją otworzyć w nowej zakładce w przeglądarce z poziomu aplikacji.

Jeśli mamy dużo takich serwisów i nie mieszczą się one na pasku menu, MenubarX ma wbudowaną opcję zapisywania ich do ulubionych.

Z dodatkowych opcji w ustawieniach programu można jeszcze wymienić włączenie autostartu aplikacji przy każdym uruchomieniu systemu, zdefiniowaniu strony startowej - Google lub DuckDuckGo czy zmianę kolorów favicon serwisów dodawanych do paska menu.

https://youtu.be/lh6gNH8MsqU

MenubarX pobierzecie za darmo z App Store i jak wspominałem wcześniej, będziecie mogli od razu aktywować wersję Pro - ja to robiłem dzisiaj, więc jest jeszcze dostępne darmowe uaktualnienie.

Źródło: Product Hunt

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu