Android

MEmu to emulator Androida na jaki czekałem

Konrad Kozłowski
MEmu to emulator Androida na jaki czekałem
Reklama

Po tym jak Google umożliwiło uruchamianie aplikacji z Androida za pomocą przeglądarki Chrome w moją codzienność wpisało się kilka programów, z których faktycznie korzystałem w ten sposób na komputerze. Wraz z upływem czasu zaczęły pojawiać się jednak problemy z ich wydajnością, a nawet samym działaniem. Przed kilkoma dniami znajomy zwrócił moją uwagę na emulator MEmu, który w mgnieniu oka mnie do siebie przekonał.

Projekt MEmu zadebiutował na łamach rozpoznawalnego forum XDA developers. Według zapowiedzi autora ma być najwydajniejszym i najbardziej kompatybilnym emulatorem Androida dla urządzeń z systemami Microsoftu i jestem skłonny zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Reklama

MEmu, w odróżnieniu od Chrome, nie ma za zadanie jedynie uruchomić aplikację w odrębnym oknie, lecz pozwala na skorzystanie niemal ze wszystkich dobroci Androida 4.2.2, włącznie z ekranem głównym i widgetami. Ze strony technicznej warto wspomnieć o swobodzie dostosowania specyfikacji naszego wirtualnego urządzenia z Androidem: taktowanie CPU, ilość pamięci, rozdzielczość ekranu oraz model - to wszystko możemy dostosować według własnych potrzeb.

Ułatwiającymi współpracę z emulatorem funkcjami są też możliwości łatwej wymiany plików pomiędzy Windowsem, a "naszym Androidem" oraz banalna instalacja aplikacji - po wgraniu MEmu, emulator jest automatycznie kojarzony z plikami *.apk, więc wystarczy jedynie podwójne kliknięcie lub nawet metoda przeciągnij-upuść. Nie bez znaczenia jest też wsparcie dla funkcji wielokrotnego uruchomienia, co pozwala na korzystanie z wielu Androidowych programów jednocześnie w kilku oknach. Wszystkie podstawowe ustawienia dostępne są w formie ikonek na bocznym panelu okna, a w opcjach emulatora dostosujemy takie detale jak funkcja synchronizacji zegara systemowego pomiędzy emulatorem i Windowsem oraz położenie ekranowych przycisków (wstecz, ekran główny, multitasking).

Dzięki MEmu mamy możliwość skorzystać na komputerze z aplikacji, które nie zostały udostępnione w wersji dla Windows lub z tych, które posiadają funkcje, jakich nie doświadczymy w webowych wersjach usług. Powodów do sięgnięcia po emulator jest wiele, w tym także gry mobilne - w wielu sytuacjach sterowanie za pomocą klawiatury i myszki jest zdecydowanie wygodniejsze, a emulator radzi sobie z ich obsługą naprawdę dobrze.

Dodatkowo, do dyspozycji mamy sklep Google Play, więc możemy bezpośrednio z niego pobierać i aktualizować aplikacje oraz gry. Emulator umożliwia skorzystanie z usług lokalizacji, ale "na naszych zasadach" - możemy wskazać dowolne miejsce na mapie, które będzie udostępniane aplikacjom przez system.

Wydajność i komfort rozgrywki? Za pierwszy z przykładów posłuży mi Need For Speed: No Limits. Gra instalowała i wczytywała się naprawdę długo, lecz z jej wydajnością nie było większych problemów, o ile w tle nie zachodziły inne procesy (aktualizacja czy instalacja innego programu).

Dzięki opcji "mapowania przycisków" do konkretnych obszarów ekranu można przypisać konkretne klawisze, więc tapnięcie po prawej czy lewej stronie wyświetlacza zamieniłem na wciśnięcie odpowiednio lewej i prawej strzałki, a to pozwoliło na wygodne sterowanie pojazdem. W tytuły z kategorii RPG i pokrewne można spokojnie grać za pomocą myszki.

Wybaczcie jakość zdjęcia:)

Reklama

Nieistotne wiec, czy MEmu posłuży Wam do ogrywania tytułów z Androida, testowania aplikacji czy korzystania z programów, których na PC nie doświadczymy (ot, choćby komunikatory), ten emulator sprawdzi się niemalże w każdych warunkach. Jest oczywiście darmowy, stale rozwijany i zaskakuje przydatnością. Obsługuje tryb pełnoekranowy, więc nawet tablet z Windowsem może stać się na pewien czas urządzeniem z Androidem, na co zdecydował się mój znajomy. Co kto lubi :)

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama