Mobile

MediaTek wymierza baty Qualcommowi - dostało się Snapdragonowi 410

Jakub Szczęsny
5

MediaTek pracuje nad nowymi układami mobilnymi i jednym z nich jest MT6735 dostępny także w kilku wariantach - M i P. Różnią się one od siebie typem zastosowanego układu graficznego, a także częstotliwością taktowania GPU. W przypadku tego modelu jednak mamy do czynienia z przedstawicielem półki śre...

MediaTek pracuje nad nowymi układami mobilnymi i jednym z nich jest MT6735 dostępny także w kilku wariantach - M i P. Różnią się one od siebie typem zastosowanego układu graficznego, a także częstotliwością taktowania GPU. W przypadku tego modelu jednak mamy do czynienia z przedstawicielem półki średniej-niższej - podobnie, jak Snapdragon 410, który okupuje ten sam segment urządzeń.

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że najnowsze dziecko MediaTek będzie nieco żwawsze od konkurenta. Testowano standardowy model z czterema rdzeniami procesora @ 1,3 GHz i grafika Mali T720. Wyniki są całkiem ciekawe zwłaszcza, że obydwie konstrukcje są raczej porównywalne.

Układ Qualcomma również oferuje 4 rdzenie procesora, jednak przy mniejszym taktowaniu rdzenia. Za grafikę odpowiada Adreno 306. W testach GeekBench wykazano, że lepszą wydajnością cechuje się właśnie produkcja MediaTek-a, osiągnęła wyższe wyniki w testach jednego i wielu rdzeni, a także "wykręciła" wyższą ilość klatek na sekundę w Manhattanie.

Oczywiście wiem, kiedy zaprezentowano 410-kę i wspomnianego MediaTek-a, chodzi jednak o coś zgoła innego. Przy zachowaniu niższej ceny, MediaTek wprowadzi dużo szybsze rozwiązanie od często wybieranego układu Qualcomma. Rynek tanich i średnich urządzeń jest bardzo potrzeby w technologiach mobilnych, zwłaszcza na rynkach wschodzących i jest to dobra okazja do zarobienia pieniędzy. To, że Qualcomm ma ostatnio poważne kłopoty, wiemy wszyscy. MediaTek musi to tylko bardzo zręcznie wykorzystać i jak widać - świetnie mu się udaje. Dla Qualcomma najgorsze jest jednak to, że nie zagraża mu tylko MediaTek, ale i Huawei z HiSilicon oraz Exynos od Samsunga.

Grafika: 1, 2, 3

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu