Mobile

Mediatek Helio P38 będzie tak dobry, że Xiaomi go użyje w Redmi Note 5?

Albert Lewandowski
Mediatek Helio P38 będzie tak dobry, że Xiaomi go użyje w Redmi Note 5?
1

Mediatek, tajwański twórca układów dla urządzeń mobilnych, szykuje mocny powrót do wzrostów sprzedaży. Po przeciętnym 2017 oraz poważnej wpadce z niechcianymi przez nikogo Helio X30, firma wraca z mocnymi propozycjami do swojego ulubionego segmentu, czyli średniej półki. Oprócz wydajnych P40 i P70, trwają również pracę nad nie mniej atrakcyjnym Helio P38. Co jednak zaoferuje, że nawet Xiaomi zamierza go wykorzystać?

Nowa moc w niskiej półce

Dotychczas w tańszych urządzeniach mogliśmy natknąć się na rdzenie ARM Cortex A53. Najczęściej w liczbie ośmiu, dzięki czemu dobrze prezentowały się w specyfikacji, a ich wydajność była nawet przyzwoita, choć moc jednego wątku odsłaniała ich słabości. W końcu projektowano je przede wszystkim pod kątem energooszczędności. Tymczasem teraz szykuje się tu mała rewolucja.

Mediatek Helio P38 ma składać się również z ośmiu rdzeni. Jednak w jego przypadku jedynie cztery będą tradycyjnymi A53, a kolejne cztery – już ARM Cortex A73, których obecność będzie odczuwalna przy każdym zadaniu. Szczególnie w grach. Również P40 i P70 zaoferują podobne połączenie. Cieszę się, że w końcu również budżetowe modele doczekają się lepszej szybkości, chociaż sporadycznie niektórzy mogą stosować jeszcze archaiczne, 32-bitowe Cortex A7. Jednak na takich producentów nie ma skutecznej rady.

Poważne zalety

W tym wszystkim nie sposób pominąć układ graficzny. W końcu od niego w głównej mierze zależy to, jak urządzenie będzie sobie radziło w najnowszych tytułach – Mediatek Helio P38 ma zostać wyposażony w ARM Mali G72MP3. Nowa architektura Bifrost, trzy rdzenie, taktowanie 650 lub 700 MHz – czego chcieć więcej? Zważywszy na same usprawnienia, wynikające z nowej generacji GPU, możemy liczyć na spory progres, w końcu poprzednicy korzystali z Mali T860 lub T880 (rodzina Midgard).

Ostatnie wiadomości wskazują na to, że będzie napędzał Xiaomi Redmi Note 5. Smartfon ten będzie również dostępny w wersji ze Snapdragonem 630 albo 636 i w takiej też wersji powinien zawitać do Polski. Docelowo Helio P38 ma trafić do sprzętów za około 500 złotych. Podobno oficjalna premiera nowych układów Tajwańczyków odbędzie się pod koniec lutego w Barcelonie na targach MWC 2018 - pierwsze nowości powinny pojawić się niedługo później.

Tanio i wydajnie? Coś, co dotychczas wydawało się być prawie nierealne, ma szansę wreszcie stać się prawdziwe.

źródło: MyDrivers przez Gizmochina

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu