Smartfony

Mediatek i Qualcomm szykują nową generację procesorów dla "średniaków". Szykuje się wydajny 2018

AL
Albert Lewandowski
1

Procesory w urządzeniach mobilnych są stale rozwijane i dostrzegalny jest w nich progres z generacji na generację, znacznie większy niż w przypadku układów do komputerów stacjonarnych. W ostatnich tygodniach poznaliśmy komplet informacji o nadchodzących SoC dla smartfonów ze średniej półki zarówno od Mediateka, jak i Qualcomma. Która firma przygotowuje jednak lepsze produkty?

Ważny rok Tajawańczyków

Mediatek Helio stanowi naprawdę udaną rodzinę procesorów, choć brak udostępnionych społeczności sterowników powoduje, że na urządzenia z nimi nie znajdziemy zbyt wielu custom ROM-ów. W dodatku oferują gorsze moduły łączności niż porównywalne układy Qualcomma, jednak to wszystko w znacznie niższej cenie. Dlatego też produkty tej firmy cieszą się taką popularnością.

Co ciekawsze, w tym roku nie ujrzymy żadnego flagowego SoC ich produkcji. Po porażce Helio X30, którego prawie nikt nie chciał stosować, skupiono się teraz na średniopółkowych propozycjach, co z pewnością wyjdzie na dobre firmie. Chodzi tu o Mediatek Helio P40 oraz P70. Warto wspomnieć, że podobno mają być wytwarzane w procesie litograficznym 12 nanometrów przez TSMC, w urządzeniach pojawią się w drugim kwartale tego roku, zaoferują nawet wsparcie dla uczenia maszynowego. Jasno to potwierdza nacisk w tym roku na inteligentnych asystentów głosowych we wszystkich telefonach. Komplet danych technicznych możecie zobaczyć poniżej.

Mediatek Helio P40

Mediatek Helio P70

CPU

4 x ARM Cortex A73 2 GHz
4 x ARM Cortex A53 2 GHz
4 x ARM Cortex A73 2,5 GHz
4 x ARM Cortex A53 2 GHz

GPU

ARM Mali G72MP3 700 MHz

ARM Mali G72MP4 800 MHz

RAM

Do 8 GB LPDDR4X

Ofensywa Qualcomma

Również Amerykanie nie odpuszczają w tym roku. Oprócz świetnie zapowiadającego się, flagowego Snapdragona 845, stanowiącego pokaz możliwości firmy, wkrótce poznamy nowe układy dla modeli ze średniej półki cenowej. Pod względem specyfikacji będą stanowić spory krok naprzód. Przede wszystkim Snapdragon 460, 640 oraz 670 zaoferują już ich autorskie rdzenie Kryo zamiast zwykłych ARM Cortex, co powinno przełożyć się na wyższą wydajność.

Jedynie najwydajniejszy z nich będzie produkowany w procesie 10 nanometrów. Słabsza dwójka będzie musiała zadowolić się 14 nanometrami, w dodatku Snapdragon 450 nie będzie wspierała podwójnych aparatów. Szkoda, chociaż również rozumiem taką politykę Qualcomma. Poniżej możecie przeczytać najważniejsze dane o szykowanych Snapdragonach.

460

640

670

CPU

4 x Kryo 360
Silver 1,8 GHz
2 x Kryo 360
Gold 2,15 GHz

6 x Kyro 360
Silver 1,55 GHz

4 x Kryo 360
Gold 2,15 GHz

4 x Kyro 360
Silver 1,55 GHz

GPU

Adreno 605 Adreno 610

Adreno 620

RAM Do 8 GB

Do 4 GB

Niewątpliwie w tym roku szykują się ciekawe smartfony również ze względu na procesory nowej generacji. Jestem pozytywnie zaskoczony, że Mediatek i Qualcomm opracowują tak ciekawe układy, które bardzo dobrze będą komponować się z bezramkowymi wyświetlaczami, podwójnymi aparatami czy błyszczącymi obudowami.

źródło: GSM Arena; IT Home

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu